Elazığ yöresinde giardiosis prevalansının indirekt immun fluoresans yöntemi ile araştırılması
Investigation of giardiosis seroprevalence by indrect immunofluorescent assay in Elazığ
  1. Tez No: 79473
  2. Yazar: MUSTAFA KAPLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET GÖDEKMERDAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
50 VI. ÖZET Bu çalışmada, G. intestinalis kist ve trofozoit antijenlerine karşı oluşan IgG ve IgM seropozitifliklerinin, İFA yöntemiyle incelenerek giardiosis seroprevalansının saptaması amaçlanmıştır. F.Ü. Tıp Fakültesi Fırat Tıp Merkezi, Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları laboratuvarlarına herhangi bir şikayetle başvuran ve yaşlan 0-79 arasında (27±15) değişen 304 hasta çalışmaya alındı. İFA testinde antijen olarak, giardiosisli hastaların dışkılarından saflaştınlan G. intestinalis kistleri ve deneysel olarak enfekte edilen farelerin ince barsağından in vivo olarak elde edilen trofozoitler kullanıldı. Hasta serumlarınm 1/32, 1/64, 1/128 ve 1/256 sulandıranları, negatif kontrol olarak sağlıklı kontrol serumu ve PBS, pozitif kontrol olarak giardiosisli hastadan alman ve titresi belirlenen serum ile çalışıldı. Kist antijenlerine karşı, IgG: 79 (%26), IgM: 45 (%14.8) ve IgG+IgM: 33 (%10.8) olguda; trofozoit antijenlerine karşı ise IgG: 54 (%17.7), IgM: 54 (%17.7) ve IgG+IgM: 30 (%9.8) olguda pozitif bulundu. Olguların 18'inde (%5.9) ise her iki antijene karşı IgG+IgM pozitif idi. Kist ve/veya trofozoit antijenlerine karşı IgG seropozitifliği 86 (%28.2), IgM seropozitifliği ise 65 (%21.3) olguda saptandı.
Özet (Çeviri)
52 Vn. SUMMARY The aim of this study was to determine the giardiasis seroprevalence. For this purpose, both G. intestinalis cyst and trophozoite antigen specific antibodies either in IgG or IgM class were analysed in irnmunoflourescent antibody assay. A total of 304 serum samples obtained from subjects applied to Fırat Medical Center Clinical Microbiology and Infectious Disease Laboratory was used in the study. Subjects had complaints of various diseases. Ages of the subjects ranged from 0 to 79 (mean 27+ 15). In IF A, G. intestinalis cyst purified from the stools of giardiasis patients and trophozoite obtained from small intestines of experimentally infected mice were used as antigen. Serum samples were diluted to 1/32, 1/64, 1/128 and 1/256. Serum from healthy subjects and PBS were used as negative control and as positive control serum from giardiasis patients with predetermined seropositivity was used. The number of seropositive samples against cyst antigens were as follow, IgG 79 (26.0 %), IgM 45 (14.8 %), and IgG plus IgM 30 (10.8 %). The number of samples which were seropositive against trophozoite antigens were 54 for IgG (17.7 %), 54 for IgM (17.7 %) and 30 for IgG plus IgM (9.8 %). In 18 case (5.9 %), IgG plus IgM were detected against both cyst and trophozoite antigens. IgG seropoşitiyity was 21.3 % (65 samples). IgG "/ seropositivity was higher than that of IgM seropositivity for both antibodies53 classes was noticed in the subject again 7 to 15. There was no statistically significant difference between age groups interns of IgG class. However, IgM seropositivity in samples from 7-15 age group subjects was significantly higher than in samples form subjects 0-6 and over 26 years old (p0.05).