Batı Anadolu'da dinî düşüncenin tarihi seyri (XIV. ve XVI. yüzyıllar)
The historical travel of religious thought in Western Anatolia (XIV. and XVI. centuries)
  1. Tez No: 794797
  2. Yazar: EFE BATUR ILĞIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL RAMAZAN HAYKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Türk Oğuzlar, İslâm müntesibi oldukları zaman, teorik anlayış bütünden koparak parçalara ayrılmış bir haldeydi. Bütün İslâmî ekoller mensup olduğu anlayışlar çerçevesinde teorik bir bakış geliştirmiş ve nihayetinde mutlak doğruya da bu yönelimler ile savunulabileceğini vurgulamıştır. Bütün ehemmiyet bu parçalanmışlığın, nasıl yek bir lisanda toplanabileceği fikirleri uygulamaya geçmiştir. Felsefeyle uğraşanların aklı temele alması, kelâmcıların ise vahye dayanarak aklî istidlaller ile konuları izah etmesi önemli bir temel oluşturmuştur. Önce İbn Arabî bu meseledeki ayrımları söz konusu etmiş ve irfanî bir sistemle Tanrı mefhumunu açıklarken felsefeyle, kelâmın ötesinde bir yere konumlandırarak bu meseleyi vuzuha kavuşturmuştur. İbn Ârabî'nin getirmiş olduğu bu çözüm sonrasında irfan ve felsefe arasında kendilerini konumlandırarak yeni bir ekol -Fenârî, Kayserî, Konevî ve Kâşânî tarafında- gelişmiştir. Felsefeyle uğraşanların ise aklı temele alması, kelâmcıların vahye dayanarak aklî istidlaller ile konuları izah etmesi önemli bir fark oluşturmuştur. Râzî ile başlayan kelâmî felsefî eğilim, Osmanlı topraklarında irfanî bir yönelimle birleşerek devam etmiştir. Bu yönelim Anadolu Selçuklularından Osmanlılara kadar olan süreçte bir teşekkül alanını yeniden oluşturmuştur. Râzî merkezli yaklaşım, Osmanlılara Adudüddîn el- İcî, Seyyid Şerif Cürcânî ve Teftâzânî üstünden ulaşmıştı. Yine bu yaklaşım tedricen gelişerek ilerleme göstermiş ve Osmanlı coğrafyasında oldukça kabul görmüştür. Bu sisilede doğası gereği, Osmanlı coğrafyasında öncü rolü üstlenmiş olan âlim hiç şüphesiz Dâvûd-i Kayserî olmuştur. Râzî'nin yapmış olduğu kelâm ve felsefe bileşimini o, kelâm, felsefe ve irfânı birleştirerek daha gelişmiş bir seviyede Osmanlılar için bir geleneğin öncüsü olmuştur. Batı Anadolu'da ise bu yaklaşımın öncüleri Cemâleddîn Aksarâyi, Molla Yegân, Hızır Bey, Hacı Paşa, İbn Melek gibi Osmanlı Devleti'nin medrese merkezli öncülüğünü yapmış ulemâ olacaktı.
Özet (Çeviri)
When the Turkic Oghuzes became followers of Islam, the theoretical understanding was in a state of fragmentation, breaking away from the whole. All Islamic schools have developed a theoretical view within the framework of their understandings and ultimately emphasized that absolute truth can be defended with these orientations. The ideas of how this fragmentation can be gathered in a single language have been put into practice. It was an important basis for those who dealt with philosophy to take reason as their basis, and for theologians to explain the issues with rational inferences based on revelation. First of all, Ibn Arabi mentioned the distinctions in this issue and while explaining the concept of God with a system of wisdom, he clarified this issue by positioning it beyond philosophy and theology. After this solution brought by Ibn Ârabî, a new school -on the side of Fenari, Kayseri, Konevi and Kashani- developed by positioning themselves between lore and philosophy. It is an important difference that those who deal with philosophy take reason as their basis, and theologians explain the issues with rational inferences based on revelation. The theological philosophical tendency, which started with Razi, continued in the Ottoman lands by combining with a wise orientation. This orientation re-established an area of formation in the process from the Anatolian Seljuks to the Ottomans. The Razi-centered approach reached the Ottomans through Adudüddin al-İcî, Sayyid Şerif Cürcânî and Teftâzânî. Again, this approach developed gradually and was widely accepted in the Ottoman geography. The scholar who, by nature, assumed the leading role in the Ottoman geography in this simile was undoubtedly Dâvûd-i Kayserî. The combination of theology and philosophy that Razi had made, he combined theology, philosophy and wisdom, and became a pioneer of tradition for the Ottomans at a more advanced level. In Western Anatolia, the pioneers of this approach would have been the madrasah-centered scholars of the Ottoman Empire, such as Cemaleddin Aksarâyi, Molla Yegan, Hızır Bey, Hacı Pasha, and İbn Melek.