Organ bağışı konulu afişlerin göstergebilimsel analizi ve bir afiş kampanyası tasarımı
Semiotic analysis of posters on organ donation and design of a poster campaign
- Tez No: 794807
- Danışmanlar: DOÇ. BEKİR KİRİŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Belli bir etkinliği, durumu, haberi, duyuruyu, bilgiyi hedef kitlesine ileterek insanlara hizmet eden, grafik tasarım ürünü olan afişlerin, insanlara fayda sağlaması adına birçok özelliği bulunmaktadır. Bu özelliklerden biri ise bilgiyi doğru kaynaktan, hedef kitleye, uygun bir dille hızlı bir şekilde aktarmasıdır. Aktarılacak olan bilgi, insanların hayatını etkileyecek potansiyeldeyse yapılacak olan afişlerin tasarımında dikkat edilmesi gereken önemli kriterler bulunmalıdır. 'Organ Bağışı Konulu Afişlerin Göstergebilimsel Analizi ve Bir Afiş Kampanyası Tasarımı' adlı tez çalışması, 2. Posterland.org Uluslararası“Organ Bağışı”Konulu Afiş Tasarımı Yarışmasının ödüle layık görülen ve sergilenmeye değer bulunan ilk 100 afiş tasarım arasından, göstergebilimsel analize uygun olan 5 afiş ve Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakil Merkezi tarafından tercih edilen 5 afiş seçilmiştir. Bu afişlerin göstergebilimsel analizi yapılıp, elde edilen sonuçlar sentezlenerek bir afiş kampanyası tasarlanmıştır. Göstergebilimsel analizleri yapılan afişler, Greimas yöntemiyle çözümlenmiştir. Bu sayede, kullandıkları renk, yazı, görsel bakımından, görünenden ziyade anlatılmak istenen mesajlar açıklanmıştır. Tez kapsamında sunulan afişler ise; analizleri yapılan her iki kategorideki afişlerin olumlu, anlaşılabilir, pozitif yönlerinden faydalanılarak ve organ bağışıyla ilgili araştırmalardan elde edilen sonuçlar da göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Bu sayede afişin iletişim gücünü kullanarak, organ nakli ile ilgili bilinçli bir neslin yetişmesine ve onların da bilinçli bir nesil yetiştirmesine katkı sağlamak ve organ bağışının arttırılmasına teşvik edilerek, organ bekleyen birçok insana yardımcı olmak amaç edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Posters, which are graphic design products that serve people by conveying a certain event, situation, news, advertisement, information to their target audience, have many features to benefit people. One of these features is that it quickly transfers information from the right source to the target audience in an appropriate language. If the information to be transmitted has the potential to affect people's lives, there must be important criteria to consider in the design of the posters to be made. In the thesis study titled“Semiotic Analysis of Posters on Organ Donation and Design of a Poster Campaign”, among the first 100 poster designs of the 2nd posterland.org 'International Organ Donation' Poster Design competition that were deemed worthy of an award and were worth exhibiting.5 of the poster designs were suitable for semiotic analysis and 5 posters were designed by Akdeniz University Prof. Dr. Tuncer Karpuzoglu Organ Transplantation Center were selected. A semiotic analysis of these posters was made and a poster campaign was designed by synthesizing the results. The posters with semiotic analysis were analyzed by the Greimas method. In this way, messages that are intended to be transmitted rather than seen are explained in terms of colors, texts, and visuals that they use. The posters presented in the framework of the thesis are; It was designed taking advantage of the positive, understandable and positive aspects of the posters of both categories, which were analyzed, and considering the results obtained from research on organ donation. By using the communication power of the poster, it is aimed to contribute to the raising of a conscious generation about organ donation and to raise a conscious generation for them, and to help many people who are waiting for an organ by encouraging the increase pressure in organ donation.