Üniversite son sınıf öğrencilerinde gebelik öncesi doğum korkusunun belirlenmesi
- Tez No: 794806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU VEFİKULUÇAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırma, lisans öğrenimi gören son sınıf öğrencilerinin gebelik öncesi doğum korkusunu belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmada tabakalı örneklem yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden, araştırmaya dâhil edilme kriterlerini taşıyan ve Doğu Akdeniz Üniversitesi fakülte ve yüksekokullarında lisans öğrenimi gören 300 son sınıf öğrencisi araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırma verileri araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ve geçerlik ve güvenirliği 2017 yılında Uçar ve Timur Taşhan tarafından yapılan“Gebelik Öncesi Doğum Korkusu Ölçeği”kullanılarak 01 Ekim – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında toplanmıştır. Elde edilen veriler; tanımlayıcı istatistikler, Mann-whitney U testi ve Kuruskal-Wallis H testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Öğrencilerinin yaş ortalaması 21,88±0,88'dir. Öğrencilerin %51,0'i kadın, %49,0'u ise erkek ve %96,3'ü bekârdır. Öğrencilerin %68,0'i sosyal bilimler bölümlerinde öğrenim görmektedir. Araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinin %63'ünün en uzun yaşadığı yer Türkiye'dir. Kadın öğrencilerin %62,09'unun gebe kaldıklarında, erkek öğrencilerin %66,67'sinin ise eşlerinin gebe kalması halinde normal doğumu tercih etmek istedikleri belirlenmiştir. Normal doğum isteyen öğrencilerin %52,85'inin daha sağlıklı olduğu için normal doğumu tercih etmek istedikleri, sezaryen doğum tercih eden öğrencilerin ise %66,67'sinin daha az acılı/sancılı olduğu için sezaryen doğumu tercih etmek istedikleri saptanmıştır. Araştırmada öğrencilerin Gebelik Öncesi Doğum Korkusu Ölçeği'nden aldıkları puan ortancasının 35,64±12,49 olduğu belirlenmiştir. Bu sonuç bize son sınıfta öğrenim gören öğrencilerin gebelik öncesi doğum korkularının olduğunu iv göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out descriptive to determine the fear of childbirth in the pre-pregnancy period of senior university students. In the research, the stratified sampling method was used and 300 senior students who accepted to participate in the study voluntarily, who had the criteria of inclusion in the research and studied in the last year at Eastern Mediterranean University consisted the sample of the study. The data of the research were collected between 01 October - 30 December 2019 using“Personal Information Form”prepared by the researcher and“The Childbirth FearPrior to Pregnancy Scale”applied by Uçar and Timur Taşhan in 2017. The data obtained were evaluated descriptive statistics, Mann-whitney U test and KuruskalWallis test. The mean age of students was 21.88 ± 0.88. 51,0% of students participating in the study are women, 49,0% are men and 96,3% are single, 68,0% of students study in social sciences departments of the university. 63% of students participated in the study the longest lived place is Turkey. It was determined that 62.09% of female students prefer vaginal childbirth when they are pregnant and 66.67% of male students prefer vaginal childbirth if their spouses were pregnant. It was determined that 52.85% of the students who want vaginal delivery prefer because it is healthier and 66.67% of the students who want cesarean delivery prefer because it is less painful. In the study, it was found that the mean scores of the Childbirth Fear-Prior to Pregnancy Scale of the students were 35,64±12,49. This result shows us that the senior students who study in university have fear of birth before pregnancy.