Türk kamu yönetiminde iç güvenlik hizmeti veren genel kolluk personeli ile özel güvenlik personeline duyulan güven ve meslek algısı üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
A comparative research on trust and professional perception of law enforcement officers and private security personnel providing internal security service in Turkish public administration
- Tez No: 794906
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GİRİTLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ülkemizde iç güvenlikten sorumlu birim İçişleri Bakanlığı'dır. İçişleri Bakanlığı bu hizmeti kendisine bağlı icracı kolluk birimleri vasıtası ile yerine getirmektedir. Ülkemizde iç güvenlik hizmetini sunan genel kolluk birimleri polis, jandarma ve sahil güvenlik komutanlığı kurumları olarak sınıflandırılan kolluk kuvvetleridir. Bunların yanında genel kolluk kuvveti olmayan ancak genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak için kamu güvenliğini tamamlayıcı mahiyette özel kanunlarla kurulmuş olan özel kolluk birimleri de mevcuttur. Sayıları günümüzde polis birimlerinin toplam sayısından bile daha fazla olan özel güvenlik görevlileri bunların en önemlilerindendir. 2004 yılında 5188 sayılı kanunla kurulmuş olan özel güvenlik teşkilatı günümüzde üniversiteler, havalimanları, hastaneler, alışveriş merkezleri, kamu kurum ve kuruluşları ve hatta özel mülkiyet alanlarına kadar çok geniş bir alanda istihdam edilmektedir. Aktif personel sayısına baktığımız zaman günümüzde 350.000 den fazla özel güvenlik görevlisi olduğu bilinmektedir. Böyle bir istihdam alanına sahip olan özel güvenlik görevlilerinin halkla iç içe ve halka en yakın kolluk birimi olduğu görülmektedir. Bu çalışmada; özel güvenlik görevlileri ile genel kolluk personeline vatandaşın duyduğu güven ve meslek algıları üzerine karşılaştırmalı bir analiz yapılması amaçlanmıştır. Bahsedilen amaç doğrultusunda nicel veri toplama tekniklerinden; yüz yüze anket tekniği kullanılmış ve geliştirilen ölçekle birlikte 2022 yılı Mart-Mayıs ayları arasında ölçüt örneklem yöntemi kullanılarak Gaziantep ilinde ikamet eden 18 yaşından büyük genel kolluk ve özel güvenlik görevlileri ile kişisel ve akrabalık yakınlığı olmayan 421 kişiye anket uygulanmıştır. Çalışma sonucunda yerel halkın genel kolluk ve özel güvenlik personellerine duydukları güven ve meslek algıları üzerinde genelde anlamlı bir farklılık oluşmamasına ragmen, yaş ve eğitim durumu kriteri göz önüne alındığı zaman belirli örneklem türlerinde anlamlı farklılıklar olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The unit responsible for internal security in our country is the Ministry of Internal Affairs. The Ministry of Interior carries out this service through the executive law enforcement units affiliated with it. The general law enforcement units that provide internal security services in our country are classified as police, gendarmerie and coast guard command institutions. In addition to these, there are also private law enforcement units that are not under the general law enforcement, but established with special laws to ensure public safety to assist the general law enforcement officers. Private security guards, whose number is even more than the total number of police units today, are among the most important of them. The private security organization, which was established in 2004 with the law numbered 5188, is currently employed in a wide range of areas, including universities, airports, hospitals, shopping centers, public institutions and organizations and even private property areas. When we look at the number of active personnel, it is known that there are more than 350,000 private security guards today. It is seen that the private security officers, who have such an employment area, are intertwined with the public and are the closest law enforcement unit to the public. In this study; It is aimed to make a comparative analysis on the trust and professional perceptions of the citizens to private security officers and general law enforcement personnel. In line with the mentioned purpose, quantitative data collection techniques; a face-to-face survey technique has been used and a questionnaire has been applied using the criterion sampling method between March and May 2022 with the developed scale to general law enforcement and private security officers over the age of 18 and 421 people who are not related personally or with kinship, residing in Gaziantep. As a result of the study, although there is no significant difference in the trust of the local people in general law enforcement and private security personnel and their perceptions of their profession, it has been observed that there are significant differences in certain sample types when the age and educational status criteria have been taken into account.