Eski Anadolu toplumlarında tanrıça tasvirleri (MÖ 2. binyılın sonuna kadar)
Goddess depictions in Ancient Anatolian societies(Until the end of second millennium B.C.)
  1. Tez No: 794926
  2. Yazar: EVİN ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 429
Özet
Çalışmanın konusu“Eski Anadolu Toplumlarında Tanrıça Tasvirleri (MÖ 2. Binyılın Sonuna Kadar)”dir. Bu bağlamda mağara resimleri, heykelcikler, figürinler, idoller ve rölyefler incelenmiştir. Eski Anadolu toplumlarında görülen tanrıça tasvirlerinin yayılım alanları, özellikleri ve etkileşimleri ile zamanla nasıl yarışarak devam ettiği, sürekliliği çalışmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Tanrıçaların izleri tasvirler yoluyla irdelenerek bu toplumlardaki tanrıça imgesi ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Tanrıça tasvirleri çok çeşitli şekillerde ancak ortak bir paydada karşımıza çıkmaktadır. Nitekim heykelcik, figürin, idol ve rölyeflerdeki tanrıça tasvirlerinde yerli ustaların kendilerine özgü üsluplarını uygulamaları sebebiyle bölgeler arasında bazı farklılıklar görülse de temelde hep aynı prototipte yapılmış oldukları gözlemlenmektedir. Ancak yürütülen bilimsel kazı çalışmalarıyla ortaya çıkarılan bulgular ve belgelerin yeni düşüncelere yol açması da mümkün görünmektedir. Tanrıça tasvirleri mağara resimleri, pişmiş toprak, fildişi, altın, gümüş, alabaster, kurşun gibi malzemelerden yapılmış heykelcik ve figürinler olarak karşımıza çıkmaktadır. Tanrıçanın zoomorf tasvirleri ve anikonik temsillerinin de Eski Anadolu toplumlarında yerlerini almış oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is“Goddess Depictions in Ancient Anatolian Societies (Until The End Of Second Millennium B. C.)”. In this context, cave paintings, statuettes, figurines, idols and reliefs were examined. This study focuses on how the depictions of goddesses observed in ancient Anatolian societies have become timeless and perpetual thanks to their propagation, features and interactions. The traces of the goddesses were examined through depictions and the goddess image in these societies was tried to be revealed. Goddess depictions appear in many different forms but on a common denominator. Although there are regional differences with regard to the depictions of goddesses on figurines, idols and reliefs due to the unique styles of local artists, it is observed that they were made basically in the same prototype. However, it seems possible that the findings and documents uncovered by the scientific excavations will lead to new thoughts. Depictions of goddesses appear as cave paintings, figurines and figurines made of materials such as terracotta, ivory, gold, silver, alabaster and lead. It is seen that the zoomorph depictions and aniconic representations of the goddess also took their place in Ancient Anatolian societies.