Yabancı dil olarak Arapça öğretiminde iletişimsel yöntem çerçevesinde dinleme ve konuşma becerilerinin kazandırılması ve bir program önerisi
Earning listening and speaking skills within the framework of communicational method in teaching Arabic as a foreign language and a program proposal
- Tez No: 794979
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM ÖZNURHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 414
Özet
Ana dili Arapça olmayanlara Arapça öğretimine gösterilen büyük ilgiye rağmen, öğretme çabalarının çoğu hala dilin konuşma ve dinleme becerileri ile temsil edilen canlı yönünü göz ardı eden gramer ve çeviri yöntemine göre yürütülmektedir. Bu araştırma, en modern eğitim yöntemi olan iletişimsel yönteme göre öğrenenlerin bu iki beceriyi kazanmalarına odaklanmaktadır. Bu araştırma, yabancı dil öğretiminde iletişimsel yöntemin temellerine, hedeflerine, eğitim içeriğine, öğretim prosedürlerine, öğretmen ve öğrenenlerin rollerine ve buna göre dinleme ve konuşma becerilerinin nasıl kazanılacağına ve değerlendirileceğine ışık tutmayı amaçlamaktadır. Buna ek olarak bu araştırma Amerikan Yabancı Diller Kurulu (ACTFL) seviyelerine göre Arapça öğrenenlere başlangıç ve orta düzeyde ihtiyaç duydukları en önemli durumları ve iletişimsel işlevleri sağlayan bir Arapça eğitim programı oluşturup geliştirmeyi amaçlamaktadır. Önerilen program, 2022-2023 eğitim-öğretim yılının birinci döneminde Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) bursu alan bir grup öğrenciye uygulanmıştır. Ön ve son testlerin sonuçları, eğitim programında ilkelerine göre tasarlanan ve uygulanan iletişimsel yöntemin etkinliği nedeniyle dinleme ve konuşma becerilerinde net bir gelişme göstermiştir. Programı uyguladıktan sonra öğrencilerin görüşlerine yönelik bir anket, öğrenciler arasındaki bireysel farklılıkları dikkate alarak iletişimsel etkinlikleri çeşitlendirmenin, dil becerileri konusunda yeterli eğitimin sağlanmasının ve öğrenicilerin gerçek dünyadaki durumlara benzer durumlarda aktif katılımının önemini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Despite the great interest in teaching Arabic to non-native speakers, most of the teaching efforts are still conducted according to the grammar and translation method, which ignores the lively aspect of the language represented by speaking and listening skills. This research focuses on the acquisition of these two skills by the learners according to the communicative method, which is the most modern education method. This research aims to shed light on the foundations and objectives of the communicative method in foreign language teaching, the educational content, teaching procedures, the roles of teachers and learners, and how to acquire and evaluate listening and speaking skills accordingly. In addition, this research aims to create and develop an Arabic education program that provides the most important situations and communicative functions that Arabic learners need at the beginner and intermediate level according to the(ACTFL) levels. The proposed program was applied to a group of students who received a Turkish Diyanet Foundation scholarship from Erciyes University Faculty of Theology in the first semester of the 2022-2023 academic year. The results of the pre- and post-tests showed tangible growth in the skills of listening and speaking, due to the efficiency of the communicative approach, which was designed and implemented in the educational program according to its principles. A survey of students' opinions after implementing the program showed the importance of diversifying communicative activities taking into account individual differences among students, providing adequate training in language skills, and active participation of learners in situations similar to real-world situations.