Aletli iniş sisteminin ülkemiz havalimanlarında kullanımının incelenmesi
Investigation of the use of instrument landing system at the airports of our country
- Tez No: 794993
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ALPASLAN KAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Sivil Havacılık, Aeronautical Engineering, Civil Aviation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Aletli iniş sistemi (Instrument Landing System-ILS), uçağın güvenli bir şekilde piste inmesini sağlamak için ona yatay ve düşey doğrultuda kılavuzluk eden, güvenli olarak piste yaklaşmasını sağlayan, hassas yaklaşma türleri içerisinde en yaygın kullanılan seyrüsefer sistemidir. Pilotların sisli ve karlı havalar gibi görüş mesafesinin çok düşük olduğu kötü hava şartlarında bile inmelerini sağlar. ILS, iyi bir altyapıya sahip havalimanlarında bulunmaktadır. Uçaklarda gerekli donanımlar olmasına karşın bu sistemin bazı havalimanlarında bulunmama nedenleri havalimanı yoğunluğu, meydan yapısı ve mevsim şartlarıdır. Buna bağlı olarak havalimanlarının ILS altyapıları operasyonel kategoriler açısından farklılık göstermekte ve birbirlerinden ayrışmaktadırlar. Bu tez çalışmasında ILS, ILS kategorileri (CAT I, CAT II ve CAT III A, B, C), ILS'nin havalimanları için önemi, yer temelli bazı seyrüsefer sistemleri ve bunların kullanım sahaları detaylandırılmıştır. Hassas ve hassas olmayan yaklaşma türlerinin de incelendiği bu çalışmada, Türkiye'de bulunan bazı havalimanları ve özellikle Konya Havalimanı'nın ILS yapısı ve kategorileri detaylandırılmış, ILS varlığının uçuşlarda yaşanan iptal, divert ve rötar sayıları üzerindeki etkileri Konya Havalimanı özelinde sayısal verilerle ortaya konulmuştur. Bilinen lokalizör yaklaşımlar genelde önden yaklaşım (front course) olarak gerçekleşmektedir. Ancak lokalizör yaklaşımın bir diğer çeşidi de back course, yani tersten yaklaşımdır. Bu tez çalışmasında back course yaklaşım hakkında araştırmalar da yapılmış ve sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Instrument Landing System is the most widely used navigation system among precision approach types which guiding the aircraft in the appropriate direction and glide angle, horizontally and vertically, enabling the aircraft to approach the runway and land safely. It is a system that facilitates the landing of the pilots in bad weather conditions such as foggy and snowy weather when the visibility is low. ILS is available at airports with good infrastructure. The reasons why this system is not available at some airports although there is necessary equipment on the aircraft are the airport density, the structure of the aerodrome, and the seasonal conditions. Correspondingly, airports are differentiated from each other as ILS infrastructure by showing different operational categories. In this thesis, ILS, ILS categories (CAT I, CAT II, and CAT III A, B, C), the importance of ILS for airports, some ground-based navigation systems, and their usage areas are detailed. In this study, which also examines sensitive and non-precision approach types, the ILS structure and categories of some airports in Turkey and especially Konya airport are detailed, and the effects of the presence of ILS on the number of cancellations, diverts and delays in flights are presented with numerical data specific to Konya airport. Known localizer approaches are generally performed as a front course. However, another kind of the localizer approach is the back course. In this thesis, research about the back course approach was also performed and presented.