Bitümlü malzemeler ve karışım şartnamelerinin karşılaştırılması
Comparison of specifications of bituminous materials and mixtures
  1. Tez No: 127169
  2. Yazar: Ö. YİĞİTKAN ALTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE AĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
BİTÜMLÜ MALZEMELER VE KARIŞIM ŞARTNAMELERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET Karayolu ulaşımına olan talep gün geçtikçe artmakta ve karayolu üstyapısına gelen trafik yükleri yüksek düzeylere ulaşmaktadır. Yalnızca ağır kamyonların sayısının artması değil, dingil yüklemeleri, dingil konfigurasyonu ve lastik iç basınçlarındaki değişiklikler de karayolu üstyapısına gelen yüklerde büyük bir artış yaratmaktadır. Bu nedenle, üstyapılarda bozulmalar oluşmakta ve tekrar yapım veya bakım gereksinimleri ortaya çıkmaktadır. Geleneksel üstyapı şartnameleri, çevresel koşullar ve karayolu üstyapısına gelen yüklerdeki artış nedeniyle meydana gelen bozulmaları önlemekte yetersiz kalmıştır. Bu nedenle, ampirik kökenli geleneksel şartnameler yerine, mekanik özelliklerin de belirlendiği performansa dayalı şartnameler geliştirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, performansa dayalı bir üstyapı şartnamesi olan Superpave ile ülkemizde de yürürlükte olan geleneksel üstyapı şartnamelerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmanın ikinci bölümünde, kimyasal ve fiziksel yapı özellikleri, yüksek, orta ve düşük sıcaklık davranışları ile yaşlanma davranışları anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde, Superpave performans dereceli bitümlü bağlayıcı şartnamesi, Superpave asfalt yaşlandırma yöntemleri ve asfalt performans deneyleri ile incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde, Superpave bağlayıcı şartnamesinde üst yapı performansına, güvenlik, pompalanma ve işlenebilme, kalıcı deformasyon, aşın yaşlanma, yorulma çatlakları, termal çatlaklar ve depolama sırasında fiziksel sertleşme ölçütleri ile değinilmiştir. xıBeşinci bölümde, Superpave sisteminde bitümlü bağlayıcının seçimi, sıcaklık ve trafik yüklerine göre incelenmiştir. Altıncı bölümde, geleneksel şartnamelerdeki bağlayıcı deneyleri anlatılmaktadır. Yedinci bölümde, mineral agrega ve bitümlü karışımların davranışları ile ana üstyapı bozulmaları anlatılmaktadır. Çalışmanın sekizinci bölümünde, mineral agrega özellikleri ve gradasyonu ile Superpave karışım tasarımı yöntemi genel olarak anlatılmaktadır. Dokuzuncu bölümde, Superpave hacimsel karışım tasarımı ve sıkıştırılmış kaplama karışımı analizi anlatılmaktadır. Onuncu bölümde, Superpave karışım tasarımı için gerekli deney aletleri tanıtılmış, agrega seçimi, numune hazırlanması ve sıkıştırılması anlatılmıştır. On birinci bölümde, Superpave kesme deneyi aleti ve dolaylı çekme deneyi aleti ile yapılan Superpave performans analizlerine yer verilmiştir. Çalışmanın on ikinci bölümünde, Marshall hacimsel karışım ve karışım tasarımı anlatılmaktadır. On üçüncü bölümde ise, Superpave ve geleneksel bağlayıcı şartnamelerinin karşılaştırılması, Superpave ve Marshall karışım tasarım yöntemlerinin karşılaştırılması ve Avrupa'nın Superpave sistemine bakışı yer almaktadır. On dördüncü ve son bölümde, karşılaştırma sonuçlarına ve ülkemiz için önerilere yer verilmiştir. Yapılan karşılaştırma sonunda, üstyapı kaplamalarında görülen kalıcı deformasyon, yorulma çatlağı ve düşük sıcaklık çatlakları gibi bozulmalara karşı kaplamanın performansım, Superpave şartnamelerinin geleneksel şartnamelerden daha başarılı temsil ettiği ve kaplama performansını daha iyi belirlediği sonucuna varılmıştır. Fakat, Superpave şartnamesinin uygulanabilmesi için gereken ekipman ve yetişmiş personel oldukça yüksek maliyet gerektirmektedir. Buna karşılık, Superpave ile yapılan kaplamanın tasarım ömrü boyunca beklenen performansı vermesi ve bakım maliyetlerinin düşük olması ekonomik yönden bir kazanç sağlamaktadır. xii
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF SPECIFICATIONS OF BITUMINOUS MATERIALS AND MIXTURES SUMMARY Demand for highway transportation has been increasing day by day and pavement loding has reached a very high level. Not only the number of heavy trucks show a high increase in number, but also changes in axle loading, axle configuration and tire pressure make a significant contribution to the strong increase in pavement loading. Consequently, pavement distresses occur and need for reconstruction or maintenance comes out. Traditional pavement specifications has been inadequate for the distresses caused by environmental conditions and increasing pavement loadings. For this reason, specifications depanding on performance which also measure mechanical properties are being developed instead of ampirical traditional specifications. The purpose of this thesis is to compare Superpave specifications which depand on performance and the traditional specifications whic are still valid in our country. Chemical and physical properties, high temeperture, intermediate temperature and low temperature properties of asphalt binder are explained in the second chapter of this thesis. Superpave performance graded asphalt binder specification is explained by asphalt aging methods and asphalt performance tests in the third chapter. Pavement performance in Superpave performance graded asphalt binder specification is described due to safety, pumping and hanling, permanent deformation, excessive aging, fatigue carcking, low temperature cracking and physical hardening from storage criteria in fourth chapter. Xlll ?ML tüKSEKOGRCriM KURÜİA