Konya'da atık su arıtma tesislerinde üretilen suyun değerinin tarımsal ürünler üzerinden hesaplanması
Computation of the value of water produced by wastewater treatment plants in Konya by using agricultural products
  1. Tez No: 795023
  2. Yazar: LÜTFÜ GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİTHAT DİREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Su, başka hiçbir şeyle değiştirilemeyen yaşam için hayati bir öneme sahiptir. Besinlerle ara bağlantı özelliği bu doğal ürünün özelliklerinden biridir. Sağlıksız kentleşme, nüfus artışı, sera gazlarındaki artış ve sanayileşmenin etkisiyle su kaynakları azalmaktadır. Arz ve talep arasındaki denge her geçen gün bozulmakta ve su kıtlığının yaşanması alternatif su kaynaklarının gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle temiz su kaynaklarının doğru kullanımının yanı sıra atık suların yönetimi de önemlidir. Bu çalışma, Konya atıksularının yönetimini ve değerlendirilmesini içermektedir. Bu amaçla Konya İl Merkezinde oluşan atıksuların arıtıldığı Konya Atıksu Arıtma Tesislerinin etki alanı içerisinde yer alan mahalleler (Karatay, Meram, Selçuklu İlçeleri) hedef kitledir. Bu mahallelerde yaşayan ve arıtma tesisinden çıkan su ile sulama yapan çiftçilerden elde edilen veriler kullanılmıştır. Tarım ürünleri arasında atık su değeri hesaplanmıştır. Hesaplamalarda; Bölgede yaygın olarak yetiştirilen arpa, buğday ve ayçiçeği ürünleri için atık su fiyatlaması yapılmış ve arıtılmış atık su fiyatı arpa üretimine göre 3,30 TL/ton, buğday üretimine göre 5,38 TL/ton ve ayçiçeği üretimine göre 3,96 TL/ton olarak hesaplanmıştır. ton. Suyun fiyatlandırılması ve ekonomik değerinin belirlenmesi, arz ve talebin dengelenmesi, kıt su ile birlikte doğal kaynakların verimli kullanılması veya değerlendirilmesi sağlanacaktır. Bu açıdan bakıldığında su ücreti denildiğinde genellikle dünyada ve Türkiye'de işletme, bakım ve onarım maliyetleri hesaplanarak alınmaktadır. Ancak bu durum, doğal kaynakların sınırsız kullanımına neden olacağından, suyun verimli kullanılması daha doğru olacaktır.
Özet (Çeviri)
Water is a vital for life, which cannot be substituted with any other things. Its specialty of interconnection with food is one of the features of this natural product. Water resources are decreasing because of the effect of unhealthy urbanization, population growth, increase in greenhouse gases and industrialization. The balance between supply and demand is disturbed day by day and the occurrence of water scarcity reveal the necessity of alternative water resources. For this reason, besides the correct use of clean water resources, the management of waste water is also important. This study includes the management and evaluation of wastewater of Konya. For this purpose, the target group is the neighborhoods within the impact area of Konya Wastewater Treatment Plants, where the wastewater generated in Konya City Center (Karatay, Meram, Selçuklu Districts) is treated. The data obtained from the farmers living in these neighborhoods and irrigating with the water from the treatment plant were used. Waste water value was calculated among the agricultural products. In the calculations; waste water has been priced for barley, wheat and sunflower products that are widely grown in the region and the price of treated wastewater was calculated as 3.30 TL/ton according to barley production, 5.38 TL/ton according to wheat production, and 3.96 TL/ton according to sunflower production. Pricing and determining the economic value of water, balancing supply and demand, efficient use or evaluation of natural resources together with scarce water will be ensured. From this point of view, when water fee is mentioned, it is generally taken by computing the operating, maintenance and repair costs in the world and in Turkey. However, since this will cause unlimited use of natural resources, the use of water efficiency will be better.