Martin Heidegger de varlık anlayışı
Martin Heidegger consideration understanding
  1. Tez No: 795026
  2. Yazar: ESRA AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ BAYOĞLU KINA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada Martin Heidegger'in varlık ve varlığın anlamı hakkındaki görüşlerini açıklamak temel hedeftir. Bu konudaki düşüncelerini açıklamaya çalışırken Heidegger'in kendi eserleri ve Heidegger üzerine yazılmış olan kitap, makale gibi kaynaklardan esinlenilmiştir. Çözümlemene sürecinin sonunda elde edilen verilerden araştırma yöntemlerine uygun yorumlamalar yapılmıştır. Heidegger için insan, modern çağ ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte tekrardan ele alınması gereken bir konudur. İnsanı açıklayabilmek için ise ilk önce varlığın anlamının ne olduğu ortaya konulmalıdır. Varlığın gerçek anlamını açığa çıkarmaya çalışan filozof, alışıla gelmiş varlık anlamını yıkarak yeni bir tanım geliştirmiştir. Varlık kavramını tek bir disiplin ile sınırlandırmamıştır. Metafizik, fenomenoloji, hermeneuetik, teknik gibi alanlarda da varlığı ele almış ve yeniden yorumlamıştır. Tüm bunlara olanak sağlayan tek var olan ise Dasein'dır. Soru sorabilen yalnızca O'dur. Hem kendisini hem de varlığı gerçek açığa çıkarabilir. Heidegger için Dasein dünyada kaygı ve zaman içinde yaşamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the main goal is to explain Martin Heidegger's views on existence and the meaing of existence. While trying to explain his thoughts on this subject, he was inspired by Heidegger's own works and sources such as books and written on Heidegger. Interpretations in accordance whith the research methods were made from the data obtained at the end of the analysis process. For Heidegger, human is a subjject that needs to be addressed again with the advancement of modern age and technology. In order to explain the human being the meaning of existence must first be revealed. Trying to reveal the true meaning of existence the philosopher has developed a new definition by destroying the usual meaning of existence. Did not limit the concept of being to a single discipline. Metaphysical, phenomenology has also discussed and reinterpreted existence in fields such as hermeneutic technique.Dasein is the only being that enables all of this. He is the only one who can ask questions. İt can reveal both itself and existence. For Heidegger, Daseinlives in the World in anxiety and time.