Orta Anadolu koşullarında şeker mısır (Zea mays L. saccharata Sturt.) çeşitlerinin taze koçan verimleri ve bazı önemli agronomik özelliklerinin belirlenmesi
The determination of fresh ear yield and important agronomic characteristics of sweet corn varieties (Zea mays L. saccharata Sturt.) in Central Anatolia conditions
- Tez No: 795025
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma, 2021 yılında Karapınar ekolojik şartlarında, şeker mısır çeşitlerinin taze koçan verimleri ile ilgili önemli bazı agronomik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada 13 şeker mısır çeşidi kullanılmıştır. Araştırma tesadüf blokları deneme deseninine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada tüm bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, koçan uzunluğu, sap kalınlığı, koçan çapı, koçanda tane sayısı, koçanda tane ağırlığı, bitkide koçan sayısı, suda çözünür kuru madde oranı, çiçeklenme gün sayısı, yeşil koçan ağırlığı, soyulmuş koçan ağırlığı, taze koçan verimi, pazarlanabilir koçan verimi ve hasıl verimi özellikleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda çeşitlerin ortalama taze koçan verimi 1844,46 kg/da olarak elde edilirken, çeşitler bazında taze koçan verimi en yüksek olan Vega (2006,33 kg/da), en düşük değer ise Adapare (1748 kg/da) 'de belirlenmiştir. Şeker mısır çeşitleri arasında pazarlanabilir koçan verimi en yüksek Vega (1875 kg/da) olurken, en düşük ise Caremelo (1456 kg/da) tespit edilmiştir. Araştırma incelenen çeşitlerin hasıl verim değerleri 2429 kg/da (Adapare) – 2974 kg/da (Vega) arasında değişmiştir. Çalışma sonucunda Karapınar ilçesinin de içinde yer aldığı Orta Anadolu şartlarının şeker mısır yetiştiriciliği için çok uygun olduğu ve yetiştiricilikte çeşit seçiminin pazarlanabilir koçan verimi açısından çok önemli olduğu, Vega ve Khan çeşitlerinin bölge için öne çıkan çeşitler olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to determine the agronomic components related to fresh cob yield of sweet corn cultivars in Karapınar ecological conditions in 2021. 13 sweet corn varieties were used in the study. The research was carried out in a randomized block design with three replications. In the study, plant height, first ear height, ear length, stem thickness, ear diameter, number of grains per ear, grain weight on ear, number of ear per plant, water soluble dry matter, flowering time, green ear weight, peeled ear weight, fresh ear yields, marketable ear yields and green matter yield yield characteristics of all cultivars were investigated. As a result of the research, the average fresh ear yield of the cultivars was obtained as 1844,46 kg/da, the highest fresh ear yield values were determined in Vega (2006,33kg/da) variety and the lowest value was determined in Adapare (1748 kg/da) variety on the basis of cultivars. Among the sweet corn varieties, The highest marketable ear yield was Vega (1875 kg/da), while the lowest value was found in Caremelo (1456 kg/da). The green matter yield values of the varieties examined in the research varied between 2429 kg/da (Adapare) – 2974 kg/da (Vega). As a result of the study, it was concluded that the Central Anatolian conditions, including the Karapınar district, are very suitable for sweet corn cultivation and the selection of varieties in cultivation is very important in terms of marketable ear yield, Vega and Khan varieties are the prominent varieties for the region.