İshalli hastalarda rotavirüs görülme sıklığının lateks aglütinasyon yöntemi ile araştırılması
Detection of the insidance of rotavirus in the patients with diarrhea by latex agglutination test
- Tez No: 79503
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KUŞTİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
26 6. ÖZET Rotaviruslar viral gastroenteritlere neden olan etkenler arasında ilk sırayı almaktadır. Daha çok çocuklarda ve soğuk aylarda salgınlara neden olan Rotavirus infeksiyonları ülkemizde de çocuk ölümlerine neden olabilen önemli tafeksiyonlardandir. Bu çalışmada gastroenterit tanısı alan 240' ı çocuk 60' ı erişkin olmak üzere toplam 300 hastanın dışkı örneği Rotavirus antijeni varlığı bakımından Lateks aglütinasyon yöntemiyle incelenmiştir. Bu inceleme kış ve yaz aylarını kapsayacak şekilde iki farklı mevsimde sürdürülmüştür. Dışkı örnekleri aynı zamanda lökosit içerip içermedikleri ve parazit bakımından da incelenmişlerdir. Toplam 300 dışkının 64'ünde(% 21.3), 240 çocuk örneğinin 59'unda(%24.5) ve 60 erişkin dışkısının 5'inde (%8.3) Rotavirus belirlenmiştir. Sağlıklı grubu oluşturan 50 sağlıklı bireyin hiçbirinin dışkı örneğinde Rotavirus saptanmamıştır. İnceleme grubları mevsimlere göre değerlendirildiğinde kış mevsiminde incelenen 100 çocuğun 37'sinde(%37), yaz mevsiminde incelenen 140 çocuğun 22'sinde(%15.7) yine yaz döneminde incelenen 60 erişkinin 5inde(%8.3) Rotavirus bulunmuştur. Rotavirus antijeni belirlenen hastaların dışkılarında anlamlı düzeyde lökosit bulunmamıştır. Sonuç olarak ülkemizde de Rotavirusların en önemli gastroenterit etkenlerinden olduğu, çocuklarda sık görülürken27 erişkinlerde de infeksiyon nedeni olabilecekleri ve kış aylarında çocuklar arasında sık olarak infeksiyonlara neden oldukları ancak yaz aylarında da hastalık yaptıkları belirlenmiştir. Çocuk ishal etyolojisi araştırılırken kış ve yaz aylarında da bu virusların gözardı edilmemesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu çalışmada kullanılan lateks aglütinasyon tekniğinin bu amaçla kullanılabilecek uygulaması kolay ve yararlı bir yöntem olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
28 7. SUMMARY Rotavirus is one of the most important agent that cause gastroenteritis. Rotavirus infections can occur in neonates but as a rule newborn babies experience symptomatic infection or very mild illness. In our country ihe disease, can cause to death in neonates^specialJy in coid seasons, should be importantly considered. In this study we examined 240 children and 60 adults who had been diagnosed gastroenteritis to investigate Rotavirus antigen in their stool specimens by way of latex agglutination. This study was carried out both in winter and summer. The stool specimens was also examined by it's leukocytes and parasites contents. We determined Rotavirus in 64 of 300 total (21.3 %), 59 of 240 infant (24.5 %) and 5 of 60 adult's (8.3 %) specimens. 50 healthy children's as a control group were exhibited no Rotavirus. In terms of the seasonal status, 37 of 100 (37%) and 22 of 140 (15.7) infant specimen were detected Rotavirus in winter and summer respectively. No clear leukocytes and parasites were observed in those detected Rotavirus antigen. In conclusion we observed The Rotavirus is one of the most important agent that cause infection not only in children but can also be found in adults. We also observed that this infection should be considered in summer as well as winter. The latex agglutination technique is one of29 the most appropriate ways to determine the infection in terms of application and reliability.