Ankara piyasasından sağlanan ekmek katkı maddelerinde askorbik asit miktarlarının araştırılması
The Study of amounts of ascorbic acid in the additives of bread obtained from Ankara markets
  1. Tez No: 79502
  2. Yazar: HATİCE BOYACIOĞLU YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL BAYHAN ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Gıda Mühendisliği, Food Hygiene and Technology, Food Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
-70- VI. ÖZET Bu araştırmada, Ankara il sınırları içnideki ekmek fabrikalarından sağlanan, katkı maddeleri karşımamda bulunan Askorbik asit miktarlarının saptanması ve bulunan sonuçların Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği'nde öngörülen sınır değerlere göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ankara piyasasından toplanan 10 ayrı firmaya ait 104 örnek üzerinde çalışılmıştır. Ve Askorbik asit miktarı spektrofotometrik yöntem ile tayin edilmiştir. 10 ayrı firmaya ait örneklerde saptanan ortalama Askorbik asit miktarı 58,2011,33 mg/kg'dır. Elde edilen Askorbik asit miktarları yönetmelikte öngörülen sınır değerin altında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-71- VH. SUMMARY In this study, the ascorbic acid amounts being present in the additives' mixtures of those samples provided from the bread production acuities within the borders of the Ankara City have been established and ît has been aimed to evaluate the obtained results as to the limit values specified in the Food Additives Regulations. The study has been performed through 104 samples taken from the Ankara market and from 10 different firms. And the ascorbic acid amounts have been determined by the spectophotometric method. The average ascorbic acid amounts determined through the samples of 10 different firms are 58.20 ± 1.33 mg/kg. The obtained ascorbic asid amounts have been found below the limit values specified in the regulation.