Neutro-hyper rings and it's applications
Nötro-hiper halkalar ve uygulamaları
- Tez No: 795077
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez, herhangi bir klasik yapıdan nötro Cebirsel ve Anti Cebirsel yapılar üreten süreçler olan NötroSofik ve AntiSofik mantık kavramlarına bağlı olarak ilk kez nötro-hiper halka tanımını sunmaktadır. Bu işlemler, x öğelerine sahip herhangi bir yapıdan 2x-1 NötroCebirsel yapı ve 3x-2x Anti Cebirsel yapı üretebilir. Tezin ana odak noktası, farklı türleri için NötroHiperHalka tanımlarını ve her tür için örnekleri sunmaktır. Tez, hiper ve cebirsel yapıların ana kavramlarını ve anlamlarını tanıtarak başlar. Ardından, en iyi tanımlara odaklanarak farklı hiper halka türlerini incelemeye devam eder. Dördüncü bölüm, nötro yapılar kavramını tanıtmakta ve özel olarak nötrohiper grupları incelemektedir. Beşinci bölüm, NötroHiperHalka tanımlarını örneklerle tanıtmak olan tezin ana amacını sunmaktadır. Son olarak, son bölüm çalışmanın sonuçlarını sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis introduces the definition for neutro-hyper ring for first time depending on concept of neutrosophication and antisophication, which are processes that generate neutroalgebraic and antialgebraic structures from any classical structure. These processes can generate 2x-1 neutrostructures and 3x-2x antistructures from any structure with x items. The main focus of the thesis is to present new definitions for different types of neutrohyperring, along with providing examples for each type. The thesis begins by introducing the main concepts and the meaning of hyper and algebraic structures. Then, it progresses to study different types of hyperring, with a focus on the main definitions. The fourth chapter introduces the concept of neutro structures and studies neutrohypergroups specifically. The fifth chapter presents the main goal of the thesis, which is to introduce definitions for neutrohyperring with examples. Finally, the last chapter presents the results of the study.