Örgütsel bağlılık ve kurumsal kültür ilişkisi: Hizmet sektöründe çalışanlar üzerine bir araştırma
Organizational commitment and institutional culture relationship: A research on employee in the service sector
- Tez No: 795078
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DİKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Örgütsel bağlılık, çalışanların çalıştıkları örgütün amaçları ile değerlerini kabul ederek bu amaçlar ve değerler uğruna çaba sarf etmesi ve örgütte kalmayı istemesi olarak tanımlanmaktadır. Kurumsal kültür ise işletmedeki çalışanların zamanla geliştirdikleri birtakım grup normlarıdır. Bu grup normları, çalışanların alışılagelmiş davranış biçimleri olup herkes tarafından farkına varılmadan gerçekleştirilen eylemlerdir. Aynı zamanda kurumsal kültür, kurum çalışanlarına farklı bir kimlik kazandırıp çalışanların kuruma olan aidiyetlerinin artmasına yardım ederek çalışanlar tarafından paylaşılan değer, tutum, inanç ve varsayımlar ile çalışanların beklentilerini, duygularını ve etkileşimlerini ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın amacı, Konya ili merkez ilçelerdeki belediyeler ile otel işletmelerinde çalışan orta ve üst düzey yöneticilerin örgütsel bağlılıkları ile kurumsal kültürleri arasında anlamlı bir ilişkiye sahip olup olmadığının araştırılmasıdır. Örgütsel bağlılık ile kurumsal kültür arasındaki ilişkinin araştırılmasına yönelik olarak yapılan bu çalışmada kurumsal bir özellik arz eden belediyeler yine kurumsal yapıdaki dört ve beş yıldızlı olan otel işletmeleri tercih edilmiştir. Konya ili merkez ilçelerde bulunan belediyeler ile otel işletmelerinde çalışan orta ve üst düzey yöneticiler olmak üzere toplam 402 adet anket uygulanmıştır. Araştırmada kurum kültürü ile örgütsel bağlılığın personelin cinsiyetine göre değişmediği saptanmıştır. Ancak kurum kültürünün alt boyutları ile örgütsel bağlılığın alt boyutları arasında değişik etki ilişkileri olduğu araştırma neticesinde tespit edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda araştırmadaki katılımcıların çalışma sektörüne göre kurumsal kültürleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmadığı tespit edilmiştir. Belediyelerde çalışan orta ve üst düzey yöneticiler ve otel işletmelerinde çalışan orta ve üst düzey yöneticilerin kurumsal kültür düşünceleri arasında önemli farklılık bulunmazken, bu işletmelerin çalışanlarının örgütsel bağlılıkları arasında önemli farklılık bulunmuştur. Aynı zamanda belediyelerde çalışan orta ve üst düzey yöneticilerin örgütsel bağlılıklarının otel işletmesi çalışanlarına oranla daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Araştırmaya katılan çalışanların örgütsel bağlılık ve kurumsal kültürleri arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Organizational commitment is defined as employees accepting the goals and values of the organization they work for, making efforts for these goals and values and wanting to stay in the organization. Corporate culture is a set of group norms that employees in the enterprise develop over time. These group norms are the usual behavior patterns of employees and are actions taken by everyone without being aware of it. At the same time, corporate culture reveals the values, attitudes, beliefs and assumptions shared by the employees and the expectations, emotions and interactions of the employees by giving a different identity to the employees of the institution and helping the employees to increase their belonging to the institution. The aim of this study is to investigate whether there is a significant relationship between the organizational commitment and corporate culture of middle and senior managers working in the municipalities and hotel businesses in the central districts of Konya. In this study, which was conducted to investigate the relationship between organizational commitment and corporate culture, municipalities with an institutional feature were preferred, as well as four and five-star hotel businesses in corporate structure. A total of 402 questionnaires were applied to middle and senior managers working in the municipalities and hotel businesses in the central districts of Konya. In the study, it was determined that corporate culture and organizational commitment did not change according to the gender of the personnel. However, it has been determined as a result of the research that there are different effect relationships between the sub-dimensions of corporate culture and the sub-dimensions of organizational commitment. As a result of the analysis, it was determined that there was no significant difference between the institutional cultures of the participants in the study according to the working sector. While there was no significant difference between the corporate culture ideas of middle and senior managers working in municipalities and middle and senior managers working in hotel businesses, a significant difference was found between the organizational commitment of the employees of these businesses. At the same time, it has been observed that the organizational commitment of middle and senior managers working in municipalities is higher than hotel employees. A significant and positive relationship was found between the organizational commitment and corporate culture of the employees participating in the research.