Hint kültüründeki geleneksel öğelerin Bollywood sinemasına yansıması: 'Toplumsal cinsiyet kalıplarına karşı gelen filmler'
Reflection of traditional elements in Indian culture in Bollywood cinema: 'Filmes against gender patterns'
  1. Tez No: 795088
  2. Yazar: ÖZGE BACAKSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kültürler tarih boyunca kendi içerisinde gelişerek büyümüşlerdir. Bir milletin özünü oluşturan gelenek-görenek ve değerleri teknolojinin hayatımıza girmesiyle dönüşüm yaşamış ancak Hindistan öz kültür ve geleneklerinden kopmamayı başarmıştır. Bir ülkenin sinema sektörü toplumun, kültür, gelenek ve tarih gibi birçok dalından beslenmektedir. Bu nedenle Hint filmlerini anlamak için Hindistan'ın kültür, tarih, insan, din ve dil gibi birçok dalı hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Kültürün en önemli unsurlarını içerisinde barındıran sinema farklı ülke insanlarının birbirinden etkilenmesini sağlamaktadır. Bollywood sineması da Hint kültürüne ait pek çok unsurları filmlerine yansıtmış ve farklı insanlar tarafından popüler hale gelmiştir. Bu araştırma ile Hint filmlerindeki kültürel unsurlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda Skater Girl, Gunjan Saxena, Article 15, Toilet, Dangal filmleri geleneksel öğeler çerçevesinde çeşitli başlıklar halinde irdelenmiştir. Toplumsal tabakalaşmayı en belirgin biçimde yaşayan Hindistan'daki kast sisteminin toplumsal hareketliliği nasıl biçimlendirdiği anlatılmaya çalışılmış ve var olan toplumsal cinsiyet sorunu seçilen filmdeki kadın karakterler üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cultures have grown and developed within themselves throughout history. Traditions and values, which form the essence of a nation, have been transformed by the introduction of technology into our lives, but India has managed not to break away from its own culture and traditions. The cinema industry of a country is fed by many branches of society, such as culture, tradition and history. For this reason, in order to understand Indian films, it is necessary to have knowledge about many branches of India such as culture, history, people, religion and language. Cinema, which contains the most important elements of culture, enables people from different countries to be influenced by each other. Bollywood cinema has also reflected many elements of Indian culture in its films because of this it has become popular with different people. With this research, the cultural elements in Indian films were tried to be determined. In this context, the films Skater Girl, Gunjan Saxena, Article 15, Toilet, Dangal were examined under various titles within the framework of traditional elements. It has been tried to explain how the caste system in India, which has experienced social stratification most clearly, shapes social mobility, and the existing gender problem has been examined through the female characters in the selected film.