Rusya'da 1917 Mart ihtilali'nin Türk basınına yansımaları
Mirroring of the March 1917 revolutionary in Russia in the Turkish press
- Tez No: 795104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Mart 1917 ihtilali 8 Şubat 1904- 5 Eylül 1905 yılları arasında gerçekleşen Rus-Japon savaşı ardından gelen sürecin devamı niteliğindedir. Rus halkı 1917 yılına geldiğinde Çarlık yönetiminin altında daha fazla eziyet ve zülüm görmek istemiyordu. Ayrıca bu süreçte halkın bilinç seviyesi artmıştı. Zira 1917 yılına gelindiğinde devletler I.Dünya savaşı içerisindeydi. Tüm bu gelişmelerle birlikte Rus halkı bir yandan savaşa devam ederken bir yandan da iç siyasette zülüm, kargaşa, haksızlık ve anarşiye son vermek gayesindeydi. Kısacası Halk Çarlık Rusya'sının yönetiminden memnun değildi. I.Dünya savaşında ittifak kuvvetleri bloğunda yer alan Osmanlı Devleti, itilaf kuvvetleri bloğunda yer alan Çarlık Rusya'sı ile savaş durumunda ve toprakların birçoğu Rusların işgali altındaydı. Osmanlı Devleti için Rusya'nın iç siyasetinde meydana gelen bu buhran son derece önem arz ederken aynı zamanda bu buhranın ateş açmadan kazanılan bir zafer niteliği taşıdığının da farkındaydı. Bundan dolayıdır ki Osmanlı Devleti Rusya'da yaşanan gelişmeleri yakından takip ederken tüm bu gelişmeler Osmanlı basınına manşetlerle kaleme alınmıştır. Bu tez çalışmasında 1917 Mart ihtilalinin Türk basınına akisleri İkdam, Sabah, Tanin gazeteleri arşiv belgeleri ve çeşitli tenkit kaynaklar çerçevesinden ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The March 1917 revolution is a continuation of the Russo-Japanese war between 8 February 1904 and 5 September 1905. The Russian people did not want to see more persecution under the Tsarist rule by 1917. Further, the awareness of the public increased in this process because the world was in a war. With all these developments, the Russian people, while continuing the war, aimed to put an end to oppression, turmoil, injustice, and anarchy in domestic politics. In short, the people were not satisfied with the administration of Tsarist Russia. In the First World War, the Ottoman Empire, which was in the alliance block, was in a state of war with the Tsarist Russia, and most of its lands were under the occupation of the Russians. This crisis, which occurred in Russia's domestic politics, was extremely important for the Ottoman Empire because this crisis was a victory for the Ottoman Empire without a fight. Therefore, while the Ottoman Empire was following the developments in Russia closely, all these developments were written in the Ottoman press with headlines. In this thesis, the reflections of the 1917 March Revolution to the Turkish press are discussed within the framework of the archive documents of the Ikdam, Sabah, Tanin newspapers and various sources.