Şanlıurfa'da yetişen tıbbi aromatik bitkilerden nane ve kimyonun Şanlıurfa ekonomisine katkısı
The contribution of mint and cumin from medical aromatic plants growing in Şanliurfa to the economy of Şanliurfa
- Tez No: 795119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER IŞGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bitkiler, insanoğlunun yaşamını sürdürebilmesi için ihtiyaç duyduğu besin maddelerini ve oksijeni sunar. İlk çağlarda bitkiler insanoğlu tarafından doğal ortamdan toplanarak elde edilirdi. Ancak yerleşik düzene geçişle beraber tarım kültürü ortaya çıktı. Bugün bitkiler sadece beslenme için değil hastalıkların tedavisine destekleyici materyaller olarak da kullanılmaktadır. İnsanlık tarihine bakıldığında bitkilerin insanlığın var oluşu ile beraber hastalık tedavisinde kullanılmasına ilişkin birçok delil bulunmaktadır. Medeniyetlerin beşiği olan Anadolu, hem bitki çeşitliliği hem de bitkilerin farklı kullanım alanlarına ilişkin kültür birikimine ilişkin oldukça zengin bir coğrafyada yer almaktadır. Anadolu'da yüzyıllardır var olan halk hekimliği ve bitkilerin hastalık tedavisinde kullanılması geleneği bu toprakların zenginliğinden ortaya çıkmaktadır. Günümüz modern dünyası da bu gelenekten faydalanmakta ve modern tıp hastalıkların tedavisinde kullanılan birçok kimyasal ilaçta hammadde olarak bitkileri kullanmaktadır. Bu çalışmada öncelikle Şanlıurfa ilinde yetişen tıbbi aromatik bitkilerden nane ve kimyonun Şanlıurfa ekonomisine katkısı araştırılmıştır. Araştırma sonucunda alternatif ürünlerin toprağa, çiftçiye, Şanlıurfa ve ülke ekonomisine ne derecede katkı sağlayacağı ölçülmüştür. Çiftçilerin sürekli aynı ürünü ekip arz fazlalığı oluşturmalarının ve toprağı yormak yerine, alternatif ürünler ile ekonomik gelir elde edebileceğinin önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Plants provide the nutrients and oxygen that human beings need to survive. In ancient times, plants were obtained by human beings by collecting them from the natural environment. However, with the transition to the settled order, agricultural culture emerged. Today, plants are used not only for nutrition but also as supportive materials for the treatment of diseases. When we look at the history of humanity, there is a lot of evidence about the use of plants in the treatment of diseases along with the existence of humanity. Anatolia, the cradle of civilizations, is located in a very rich geography regarding both plant diversity and cultural accumulation related to different uses of plants. The tradition of folk medicine and the use of plants in the treatment of diseases, which has existed in Anatolia for centuries, emerges from the richness of these lands. Today's modern world also benefits from this tradition and modern medicine uses plants as raw materials in many chemical drugs used in the treatment of diseases. In this study, the contribution of peppermint and cumin, which are medicinal aromatic plants grown in Şanlıurfa province, to Şanlıurfa economy was investigated. As a result of the research, it was measured to what extent alternative products would contribute to the soil, farmers, Şanlıurfa and the country's economy. It has been suggested that farmers should always cultivate the same product and create excess supply and that they can generate economic income with alternative products instead of tiring the soil