An evaluation on sustainable urban suggested model: İzmir-Uzundere
Sürdürülebilir kentsel dönüşüm üzerine bir değerlendirme model önerisi: İzmir-Uzundere örneği
- Tez No: 795153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET YÜKSEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Türkiye'de özellikle 1950 sonrasında, nüfusun büyük kentlere göç etmesi sebebiyle kentlerde yerleşim ve yapılaşma açısından planlanamayan ve denetlenemeyen alanlar oluşmuştur. Kentsel dönüşüm, bu plansız alanların geri kazanımı için en etkili çözüm olarak görülmektedir. Ancak kentsel dönüşümün kalıcı olabilmesi için düzenli olarak kendini yenileyen ve işlevini yitirmeyen bir sistem kurmak gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Sürdürülebilirlik bu kalıcı çözüm arayışına cevap vermeye çalışmaktadır. Bu noktada kentsel dönüşümde sürdürülebilirliği doğru denklemle oluşturabilmek adına bu denklemi standardize etmek gereklidir. Bu sebeple de sürdürülebilir kentsel dönüşüm stratejilerinin, kentsel dönüşümün uygulandığı her alan için doğru belirlenmesi kaçınılmazdır. Bu çalışmada da bir“sürdürülebilir kentsel dönüşüm analiz ve tasarım göstergeleri seti”belirlenmiştir. Bu setteki göstergelerin ağırlıkları, ulusal ve uluslararası mahalle bazlı sertifikasyon sistemleri baz alınarak analitik hiyerarşi sürecine göre saptanmıştır. Elde edilen sürdürülebilirlik gösterge seti İzmirUzundere Kentsel Dönüşüm projesi üzerinde uygulanmıştır
Özet (Çeviri)
In Turkey, especially after 1950, due to the migration of the population to the big cities, unplanned and uncontrolled areas in terms of settlement and construction emerged in the cities. Urban Regeneration is considered as a solution for the recovery of these unplanned and uncontrolled areas. However, for urban regeneration to be permanent, it is necessary to establish a system that regularly renews itself and maintains its functions. Sustainability can be defined as trying to respond to this search for finding permanent solutions. At this point, in order to create sustainability in urban regeneration with the right equation, it is necessary to standardize this equation. For this reason, it is necessary to determine the sustainable urban regeneration analysis and design indicators correctly for every area where urban regeneration is applied. In this study, a set of“sustainable urban regeneration analysis and design indicators”have been determined. The percentage weights of this set have been determined according to the national and international neighbourhood-based certification systems and analytical hierarchy processes. The obtained sustainability indicator set has been analysed on the İzmir- Uzundere Urban Regeneration project.