Mıkro af'li hastalarda natriüretik peptid düzeyleri ve ekokardiyografi bulgularının incelenmesi
Evaluation of natriuretic peptide levels and echocardiography findings in patients with micro af
- Tez No: 795152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kısa süreli irregüler atrial aktivite olarak tanımlanan mikro-AF, önemli bir mortalite ve morbidite nedeni olan atriyal fibrilasyon (AF) için prediktördür. Fakat mikro-AF tanısı poliklinik şartlarında gözden kaçabilmektedir. Çalışmamızın amacı laboratuvar, elektrokardiyografik ve ekokardiyografik bulguların mikro-AF için tahmin edilebilirliğinin araştırılmasıdır. Mikro-AF, 30 saniyeden kısa süren, ≥5 ardışık supraventriküler atım epizotları ve p dalgalarının tamamen yokluğu ile ani başlayan düzensiz taşikardi olarak tanımlandı. 24 saatlik ritim Holter analizinde Mikro-AF saptanan ve olmayan hastalar olarak iki grup oluşturuldu. İki grubun laboratuvar parametreleri, elektrokardiyografik ve ekokardiyografik bulguları karşılaştırıldı. Mikro AF saptanan 45 hasta ve kontrol grubuda 45 hasta olmak üzere toplam 90 hasta çalışmamıza dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Micro-AF, defined as brief episodes of rapid irregular atrial activity, is a predictor for atrial fibrillation (AF), which is an important cause of mortality and morbidity. However, micro-AF may be overlooked diagnosis. The aim of our study is to investigate the predictability of laboratory, electrocardiographic and echocardiographic findings for the diagnosis of micro-AF. Micro-AF was defined as sudden onset of irregular tachycardia with episodes of ≥5 consecutive supraventricular beats and total absence of p-waves, lasting less than 30 s. Two groups were formed as patients with and without Micro-AF detected in 24-hour rhythm Holter analysis. Laboratory parameters, electrocardiographic and echocardiographic findings of the two groups were compared. A total of 90 patients, 45 patients with micro AF and 45 patients in the control group, were included in our study.