Anonı̇m ortaklıklarda yönetı̇m kurulu üyesı̇nı̇n görevden alınması
The dismissal of the board member in joint stock companies
  1. Tez No: 795165
  2. Yazar: İBRAHİM AKAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KARAMAN COŞGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Anonim ortaklıklar açısından yönetim kurulu üyeleri, yönetim ve temsile dair görevleri göz önünde bulundurulduğunda, ortaklık bünyesindeki en etkin pozisyonlardan birini üstlenmektedir. Yönetim kurulu üyesinin bu önemli konumu nedeniyle, görevden alınmasına ilişkin 6762 sayılı önceki Türk Ticaret Kanunu (eTTK) md. 316 hükmü, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu (TTK) md. 364'de yeniden düzenlenmiştir. Hükmün bu yeni hali önemli bazı değişiklikleri içermektedir. Bu anlamda, ortaklık genel kurulu tarafından böylesine önemli bir karar alınırken gündeme bağlılık ilkesine uyulmasına dair gereklilikle birlikte, kararın haklı sebeplere dayanması koşulu hükme dahil edilmiştir. Bunun yanında yönetim kurulu üyesi açısından hakkaniyete uygun hukuki bir denge getirilerek, görevden alınma durumunda üyeye tanınmış olan tazminat talep edebilme hakkı araştırma konumuzun hareket noktalarını oluşturmaktadır. Böylece, öncelikli olarak görevden alma kararı ile etki ve neticelerine dair süreç mukayeseli hukuktan da faydalanılarak irdelenmiş, ayrıca bu sürece ilişkin yargısal başvuru yolları incelemeye dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In terms of Joint Stock Companies, the members of the board of directors assumes one of the most effective positions within the partnership, considering its management and representation duties. Due to this important position of the member of the board of directors, the regulation in article 316 of the previous Turkish Commercial Code numbered 6762 regarding the decision to dismiss has been re-arranged in article 364 of the last Turkish Commercial Code numbered 6102. This new version of the article contains some important changes. In this regard, while taking such an important decision by the general assembly of the partnership, along with the requirement to comply with the principle of adherence to the agenda, as well as the condition for the decision to be based on justified reasons is inclueded in the provision. In addition, by bringing a fair legal balance for the member of the board of directors, the right to compensation granted to the member in case of dismissal constitutes the starting points of our research topic. Thus, primarily, the process of dismissal decision and its effects and consequences were examined by making use of comparative law, and judicial remedies regarding this process were also included in the analysis.