Anonim ortaklıklarda yönetim kurulu üyeliğinin sona ermesi
- Tez No: 36514
- Danışmanlar: PROF. DR. AKAR ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde toplumların ekonomik yapıları incelendiğinde anonim ortaklık türünde kuruîan şirketlerin önemli bir paya sahip olduklarını görmekleyiz. Bu öneme sahip oîart anonim ortaklıklar ise tüzel kişi oldukları İçin onlara canlılık verecek gerçek kişilere İhtiyaç duyulmaktadır. Yani anonim ortaklıklara yön yerecek olanlar gerçek kişilerdir. Fakat anonim ortaklıklarda çok sayıda ortak olduğu İçin uygulamada kolaylık sağlaması amacıyla ortaklığı idare ve temsil edebilecek ayrı bir organa İhtiyaç duyulmaktadır. Bu organda yönetim kurulu adını almaktadır. Yönetim kurulu gerçek kişilerden oluştuğuna göre ve bir iş o İşi yapanın şahsiyetinden ayrı tutulamayacağına göre üyelerin niteliklerinin önemi kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. İşte üyelerin şahsiyetlerinin önemi nedeniyle bu araştırmada bizatihi üyeler incelenmiştir. Bu nedenle birinci bölümde gerçek kişilerin nasıl yönetim kurulu öyesi olabilecekleri, ikinci bölümde de bu kişiler seçilirken nelere dikkat edilmesi gerektiği ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise yönetim kurulu üyesi sıfatını taşıyan kişilerin görevleri sırasındaki özellikleri ve bu özelliklerin yitirilmesi halinde sonucun ne olacağı incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
if someone make a research on the economic structure of the consumities, it will be observed that Joint stock companies have a considerable share among the companies. Due to the Importance of Joint stock companies and their juristic personality, a company of this kind will need real people. In other vords, real people will lead to the Joint stock companies. But as there are a lot of shareholders of a Joint stock company, In order to simplify of managing and representing the company, there should be a position. This position is called board of directors. As the board of directors of a Joint stock company is formed by reai people and it is not possible to seperate something tram the real person who had done it, the attributable importance of the members of board of directors becomes obvious. Because of this attributable importance of the members, are studied the members of board of directors. So In the first chaptes, it is searched how the real people can become a member of board of directors. In the second chapter, it is studied what should be considered when these people are selected. in the third chapter we studied the features of the people who are to© members of the board of directors during their duties and what wiii happen when these features disappear.