Regulation of cell migration by g-quadruplex stabilizers & development of hypoxia-sensitive therapeutic and imaging agents
G-quadruplex stabilizatörü ile hücre göçünün düzenlenmesi & hipoksi duyarlı terapötik ve görüntüleme ajanlarının geliştirilmesi
  1. Tez No: 795188
  2. Yazar: AMİNESENA BAŞER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜNDÜS ERBAŞ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tezde G-dörtlü stabilizatörünün MCF-7 meme kanseri hücre hattında, hücre göçü üzerindeki etkisi araştırıldı. Kanser hücrelerinin uzak dokulara göçü, kansere bağlı hücre ölümünün ana nedenidir. Katı tümörlerde sınırlı oksijen kaynağı, yani hipoksi, metastazı daha da tetikliyor. Düzlemsel yapıya ve pozitif yüklü piridinyum birimine sahip bir G-dörtlü stabilizatör sentezlendi ve G-dörtlü yapıların stabilizasyonu gösterildi. Stabilizatörün, ana transkripsiyon faktörü HIF1A'nın ekspresyonunu azalttığı, yara iyileşmesi ve hücre invazyon analizleri ile gösterildiği gibi hücre göçünde bir azalmaya yol açtığı da gösterildi. Sonuçlar, ajanla tedavi edilen hücrelerde hücre göçünün önemli ölçüde azaldığını göstermektedir. Tez ayrıca hipoksiye duyarlı flüoresan sensör ve terapötik geliştirmeyi de içerir. Kızılötesi ışığı emen bir flüoresan sensör geliştirilmiştir. Prob, hipoksik kanserde etkinliği artan indirgeyici enzimlere yanıt verir. Enzime duyarlı modül, nitroredüktaz enzimi tarafından indirgenebilen piridinyum BODIPY yapısını oluşturmak ve sensörü hipokromik bir kayma ve emisyonda artışla sonuçlanan piridin yapısına dönüştürmek için kullanılır. Prob hipoksik hücrelerde önemli bir floresans sergilemektedir. Yapısal olarak benzer olan hipoksi ile aktive edilen fotodinamik terapi ajanı da geliştirildi. Enzimle katalize edilen reaksiyon sonucu indüklenen spektral kayma, fotodinamik eylemi destekler. Singlet oksijen üretiminin artmasına rağmen, hücre canlılığında önemli bir değişiklik gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
In the thesis, effect of G-quadruplex stabilizer on the migration of MCF-7 breast cancer cell line was investigated. Migration of cancer cells to distant tissues is the major cause of cancer-related cell death. Limited oxygen supply to solid tumours, namely hypoxia, is further triggering metastasis. A G-quadruplex stabilizer with planar structure and positively charged pyridinium moieties was synthesised and stabilization of Gquadruplex structures was demonstrated. The stabilizer was shown to reduce the expression of master transcription factor HIF1A, leading to a reduction in cell migration as demonstrated by wound healing and cell invasion assays. The results indicate that cell migration was significantly reduced in agent-treated cells. Thesis also involves development of hypoxia responsive fluorescent sensor and therapeutic. A fluorescent sensor that absorbs near-infrared light has been developed. The probe is responsive to reducing enzymes of hypoxic cells, which are elevated in hypoxic cancer. The enzyme-sensitive module is used to build pyridinium BODIPY structure, which can be reduced by the nitroreductase enzyme, and transform the parent sensor into the pyridine structure resulting in a hypochromic shift and enhancement in emission. The probe displayed significant fluorescence in hypoxic cells. A structurally similar hypoxia-activated photodynamic therapy agent was also developed. Spectral shift induced by enzyme catalysed reaction improves photodynamic action. Although singlet oxygen generation was enhanced, in the cell not a significant change in viability was observed.