Mikro bilgisayarla güç kompanzasyonu
- Tez No: 155
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜR TÜTÜNCÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
-iii- OZET Bu Tezin konusu mikrooomputerle güç kompanzasyonudur. Bu amaçla tezde öncelikle kondansatör ve kompanzasyon yöntemleri incelenmiş bunlar hakkında bilgi verilmiş tir.Daha sonra kondamsatörleri devreye sokacak olan Tristör ve Tristör gruplara, hakkında ayrıniılı bil gi verilmiş çeşitli uygulama örnekleri gösterilmiştir. Son bölümde de Tristörleri te.tikleyerek istenen kapasite değerleri nin devreye girmesini sağlayacak olan Bilgisayar programı yazılmıştır. Ayrıca bu bölümde BCD kodlama sisteminden nasıl yaralanıldığı ve yazıcı çıkışından nasıl çıkış alındığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
-İÜ- ABSTRACT The topic of thesis is about Micro Computer Power Compensa tion. According to this in the project first capacitor and compen sation regulation are studyed and informations are given. 'Afterwards information is given to put capacitor in circula tion about the thyristor and thyrxstor combined groups (Thyris- or Controlled) and several test samples are given At the last part Thyristors are investigated and computer program is written for the capacitor of wihre is wantedo Also in this part how to use BCD Coding system is explained and how to get Output from the written Output system is shown»