Şebin cevizinin farklı kısımlarından gümüş nanoparçacık sentezi, antioksidan, antibakteriyel ve fotokatalitik aktiviteleri
Synthesis of silver nanoparticles from different parts of şebin walnut, antioxidant, antibacterial and photocatalytic activities
  1. Tez No: 795203
  2. Yazar: SUAT ASADOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL GÜRÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmada bitki ekstraktlarından faydalanılarak daha verimli bir şekilde gümüş nanoparçacık (AgNP) sentezlenmesi konu edinilmiştir. Bu amaçla Türkiye'de oldukça verimli bir İran cevizi türü olarak pek çok yörede kültivarlarından yararlanılan Şebinkarahisar ilçesinde yetişen Şebin cevizi adı verilen bitkiden yararlanılmıştır. Bu çalışma kapsamında Şebin cevizinin sert kabuk, yeşil kabuk, ceviz perdesi olarak bilinen septum, yaprak ve meyvesi gibi farklı kısımlarının gümüş nanoparçacık oluşumuna etkisi gözlenmiştir. Sentezlenen gümüş nanoparçacıklara Ultraviyole ve görünür ışık (UV-vis) absorbsiyon spektroskopisi, Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FT-IR), dinamik ışık saçılımı (DLS), Taramalı Elektron Mikroskopisi (SEM), Enerji Dağılımı X-ray Analizi (EDAX) ve Geçirimli Elektron Mikroskopi (TEM) karakterizasyonları yapılarak sırasıyla gümüş nanoparçacık oluşup oluşmadığı, nanoparçacıkların içerdikleri bağ yapıları, parçacık boyutları ve zeta potansiyelleri, morfolojileri ve yine parçacık boyutları belirlenmiştir. Ayrıca sentezlenen gümüş nanoparçacıkların antioksidan, antibakteriyel ve fotokatalitik aktiviteleri test edilmiştir. Antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi amacıyla Folin-Ciocalteu reaktifi ve 2,2-difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH) metotlarından faydalanılmıştır. Antibakteriyel aktivitelerini belirlemek için Gram negatif bakteri olarak Escherichia coli, Gram-pozitif bakteri olarak Staphylococcus aureus bakterilerinin sıvı ve katı (agar plate içerisinde) formları hazırlanarak gümüş nanoparçacıkların etkisi test edilmiştir. Fotokatalitik aktivitelerinin belirlenmesi amacıyla metilen mavisi (MM) boyasına sentezlenen gümüş nanoparçacık ve sodyum borhidrür eklenerek 80 mA (220V) yapay ışık altında bozunma davranımı belirlenmiştir. Sonuç olarak, sentezlenen gümüş nanoparçacıkların önemli ölçüde antioksidan, antibakteriyel ve fotokatalitik aktivite gösterdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, synthesizing silver nanoparticles more efficiently by utilizing plant extracts is the subject of this study. For this purpose, as a highly productive Iranian walnut species in Turkey, the plant called Şebin walnut, which grows in Şebinkarahisar district, whose cultivars are utilized in many regions, was utilized. Within the scope of this study, the effect of different parts of Şebin walnut such as hard shell, green shell, septum known as walnut curtain, leaf and fruit on silver nanoparticle formation was observed. The synthesized silver nanoparticles were analyzed by ultraviolet and visible light (UV-vis) absorption spectroscopy, Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR), dynamic light scattering (DLS), Scanning Electron Microscopy (SEM), Energy dispersive X-ray analysis (EDAX) and Transmission Electron Microscopy (TEM) characterizations were performed to determine whether silver nanoparticles were formed, the bond structures, particle sizes and zeta potentials, morphologies and particle sizes of the nanoparticles, respectively. In addition, antioxidant, antibacterial and photocatalytic activities of the synthesized silver nanoparticles were tested. Folin-Ciocalteu reagent and 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) methods were used to determine their antioxidant activities. In order to determine the antibacterial activities, liquid and solid (in agar plate) forms of Escherichia coli as Gram-negative bacteria and Staphylococcus aureus as Gram-positive bacteria were prepared and the effect of silver nanoparticles was tested. In order to determine the photocatalytic activity, the synthesized silver nanoparticle and sodium borohydride were added to methylene blue dye and the degradation behavior was determined under 80 mA (220V) artificial light. As a result, the synthesized silver nanoparticles showed significant antioxidant, antibacterial and photocatalytic activity.