Evsel katı atıkların biyometanizasyon yöntemi kullanılarak değerlendirilmesi
Assessment of domestic solid waste using biometanization method
- Tez No: 795211
- Danışmanlar: PROF. DR. MELAYİB BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Günlük hayatımızın içinde; evlerden, hastanelerden, okullardan, tüm iş yerlerinden, tüm sosyal ve kültürel paylaşım alanlarından ve endüstrinin her alanından her gün binlerce ton atık açığa çıkmaktadır. Geçmişte çöp kavramı altına sıkıştırmaya alıştığımız atıklar, günümüzde, planlı ve programlı olarak yönetimi gereken, kendi içinde kurumları olan, sosyal bir kavram haline gelmiştir. Hızla devam eden ekonomik büyüme, şehirleşme, nüfus atışı ve refah seviyesinin yükselmesi atık türleri ve miktarındaki artış her bir atık türü için ayrı yönetim sistemi kurmak yerine tüm atıkları içine alan entegre bir yaklaşımın gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Entegre atık yönetiminin temeli, atık yönetimi, atık önleme, atık azaltma, yeniden kullanım, geri dönüşüm, enerji geri kazanma, bertaraf hiyerarşisine dayanmaktadır. Bu çalışmada, nüfus artışı ile birlikte artan evsel nitelikli katı atıkların içerisindeki organik atıkların fermantasyon yöntemi ile Biyometanizasyon Tesislerinde değerlendirilmesi yönteminin araştırılması, örnek uygulamaların incelenerek, fermantasyonu etkileyen faktörlerin (atık türü, ısı ve nem gibi) tespit edilmesi neticesinde, optimum şartların belirlenmesi ile bertaraf yönteminin etkinleştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our daily lives; thousands of tons of waste is released every day from homes, hospitals, schools, all workplaces, all social and cultural sharing areas and every areaof industry. Wastes, which we were accustomed to compressing under the concept of garbagein the past, have become a social concept that needs to be managed in a planned and programmed manner, with institutions in itself. The rapid economic growth, urbanization, population growth and increase in thelevel of welfare, waste types and the increase in the amount of waste have revealedthe necessity of an integrated approach that includes all waste instead of establishinga separate management system for each type of waste. The basis of integrated waste management is based on the hierarchy of wastemanagement, waste prevention, waste reduction, reuse, recycling, energy recovery, disposal. In this study, it is aimed to investigate the method of evaluating organic wastes in thebiomethanization facility with the fermentation method in the domestic solid wastesthat increase with the increase in population and to examine the sample applications, to determine the most optimum conditions by investigating the factors affectingfermentation (such as waste type, heat and humidity) and to activate the disposalmethod.