Farklı koşullarda kompostlaşma sürecinin incelenmesi ve ürün kalitesinin belirlenmesi
Investigation of composting process in different conditions and determination of product quality
- Tez No: 815785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN POLATCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakları bakımından oldukça zengin olan ülkemizdeki kaynaklar yeterince değerlendirilememektedir. Canlı sağlığının korunması, çevre kirliliğinin önlenmesi, enerji ve dış ülkelere bağımlılığın azaltılması bakımından kompost oldukça önemli bir yere sahiptir. Türkiye'de organik atıkların evsel katı atık bünyesindeki payı oldukça fazladır. Biyometanizasyon ve diğer atıklarla beraber arıtımı, Avrupa Birliği'nin düzenli depolama alanlarına gönderilecek organik içerikli atıklara uyguladığı kotaların sağlanması ve yenilenebilir enerji üretimi bakımından uygun bir yöntem olarak görülmesi nedeniyle ekonomiyi olumlu etkileyecektir. Kompost bir toprak düzenleyicisidir, gübre değildir. Kompostun içerdiği maddelerin çözünmesi, kimyasal gübrelerin aksine ancak uzun bir süre içerisinde gerçekleşebilmekte ve alıcı ortama aktarılması farklı koşullarda yapılan çalışmalarda yapılan çeşitli araştırmalarda organik atıkların, bitkilerin verim ve kalite özellikleri üzerine olumlu etkileri belirlenmiştir. Çalışmada, farklı koşullarda yapılan üretim, oluşum ve sıcaklık üzerindeki etkileri kıyaslanarak bazı kriterler açısından uygun dönemde üretilen ürünün kalitesi belirlenmiştir. Çalışmada kimyasal özellikler (Nem, pH) mikrobiyolik analizleri (PDA, PCA, maya-küf belirlenmiştir. Deneme sonuçlarına göre ürünün daha kaliteli olduğu en uygun dönemin yaz dönemi olduğu (Mayıs-Haziran) sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The resources in our country, which is very rich in terms of renewable energy resources, cannot be evaluated sufficiently. Compost has a very important place in terms of protecting the health of living things, preventing environmental pollution, reducing dependence on energy and foreign countries. The share of organic wastes in domestic solid waste is quite high in Turkey. Biomethanization and treatment together with other wastes will have a positive impact on the economy, as it is seen as a suitable method in terms of renewable energy production and ensuring the quotas applied by the European Union to organic wastes to be sent to landfills. Compost is a soil conditioner, not fertilizer. The dissolution of the substances contained in the compost, unlike chemical fertilizers, can only take place over a long period of time, and the positive effects of organic wastes on the yield and quality characteristics of plants have been determined in various studies carried out in studies conducted under different conditions. In the study, the quality of the product produced in the appropriate period in terms of some criteria was determined by comparing the effects on production, formation and temperature under different conditions. In the study, chemical properties (Moisture, pH) and microbiological analyzes (PDA, PCA, yeast-mildew were determined. According to the results of the experiment, it was concluded that the best quality of the product was the summer period (May-June).