Inverse design of photonic structures using topology optimization
Fotonik yapıların topoloji optimizasyonu kullanılarak ters tasarımı
  1. Tez No: 795274
  2. Yazar: AYŞEMİNE ALTINDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİR SALİH MAĞDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Fotonik ters tasarım y¨ontemleri, geleneksel fotonik tasarım y¨ontemlerinden olduk¸ca daha verimlidir. Geleneksel y¨ontemlerin aksine, sadece iki sim¨ulasyonla, forward ve adjoint sim¨ulasyonlar, t¨um tasarım alanı ¨uzerinde i¸slem yapar. Fotonik cihazların ters tasarımında topoloji optimizasyon y¨onteminin kullanılması, cihazların kullanıcı tarafından belirlenen parametreler i¸cin optimize edilmesini sa˘glar. Topoloji optimizasyon y¨ontemi, di˘ger y¨ontemlerle kar¸sıla¸stırıldı˘gında daha iyi performans g¨ostermektedir. ¨ Ote yandan, aygıt geometrilerinin fabrikasyon ile uyumlulu ˘gu, topoloji optimizasyonu ile olu¸sturulan yapılardaki en ¨onemli zorluktur. Bu tezde, topoloji optimizasyonu y¨ontemini kullanarak fabrikasyon ile uyumlu fotonik aygıtlar, bir g¨u¸c ayrı¸stırıcı ve bir spektral filtre tasarlandı. Aygıtları fabrikasyona daha uyumlu hale getirmek i¸cin k¨u¸c¨uk ¨ozellikleri azaltan ve keskin k¨o¸seleri yumu¸satan filtreleme y¨ontemleri kullanıldı. 90%:10% g¨u¸c ayrı¸stırıcılar ve spektral filtreler yalıtkan ¨uzerine silikon ¨uzerinde ¨uretildi ve cihazlar ba¸sarılı performans sergiledi.
Özet (Çeviri)
Photonic inverse design methods are significantly more efficient than traditional photonic design methods. Unlike traditional methods, it operates on the full design area with only two simulations, forward and adjoint simulations. Using the topology optimization method in the inverse design of photonic devices enables the devices to be optimized for user-specified parameters. The topology optimization method shows better performance when compared to other methods. On the other hand, the fabrication compatibility of device geometries is the most significant challenge with structures created through topology optimization. In this thesis, fabrication-compatible photonic devices, a power splitter, and a spectral filter are designed using the topology optimization method. To make the devices more fabrication-compatible, filtering methods were used to remove small features and smooth sharp corners. 90%:10% power splitters and spectral filters were fabricated on silicon-on-insulator and devices exhibited sufficient performance.