PV solar generation and technologies, comparison of MONO-SI, POLY-SI and thin-film panels
PV güneş üretim ve teknolojileri, MONO-SI, POLY-SI ve ince film panellerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 795275
  2. Yazar: MAHJUB MAHMOOD HUSSEIN HUSSEIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TANYER EYYUBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yenilenebilir enerji, tüketilenden daha fazla bir oranda yenilenen doğal kaynaklardan elde edilen enerjidir. Yenilenebilir enerji kaynakları çoktur ve etrafımızdadır. Buna karşılık, fosil yakıtlar (kömür, petrol ve gaz), tükenen ve oluşması yüz milyonlarca yıl süren yenilenemeyen kaynaklardır. Küresel enerji talebindeki artışın ardından iklim değişikliği ve fosil yakıt fiyatlarının artması, araştırmaları alternatif kaynakların geliştirilmesine odaklanmaya sevk etti. En umut verici seçeneklerden biri, fotovoltaik etki sayesinde doğrudan elektriğe dönüştürülebilen güneş enerjisi gibi görünüyor. Güneş enerjisi, hem kaynaklara hem de yerel ihtiyaçlara uyum sağlayan ve önemli ölçüde enerji özerkliği sunan merkezi olmayan enerji üretimine izin verir. Yenilenebilir enerjilerden merkezi olmayan elektrik üretimi, çevreye saygı gösterirken tüketicilere daha fazla arz güvenliği sağlar. Solar modüller üretim teknolojisi, kalite, kullanım yöntemi ve diğer birçok parametrede farklılık gösterir. Bu projede güneş enerjisi, güneş modülleri ve bileşenleri tanıtılacak, güneş pili parametreleri belirlenecek ve böylece bu tipler verim ve kayıplar açısından karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Renewable energy is energy derived from natural sources that is replenished at a rate that exceeds what is consumed. Renewable energy sources are abundant, and they are all around us. In contrast, fossil fuels (including gas, oil, and coal) are exhausted over time and require millions of years to create from scratch. Climate change and the increase in fossil fuel prices in the wake of the global increase in energy demand have prompted research to focus on the development of alternative resources. One of the most promising options seems to be solar energy, which can be converted directly into electricity thanks to the PV effect. Solar energy allows for decentralized energy production, which adapts to both resources and local needs and offers significant energy autonomy. A better, more sustainable, and more reliable electrical supply may be achieved by decentralized power generation using renewable energy sources. Solar modules differ in production technology, quality, method of use, and many other parameters. In this project, solar energy, solar modules, and their components will be introduced, and solar cell parameters will be determined. These types will then be compared in terms of efficiency and losses.