Some results of trifunction equilibrium problem
Üç işlevli denge probleminin bazi sonuçlari
  1. Tez No: 795287
  2. Yazar: SALIH FAKHRI KHALAF KHALAF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK POLAT, PROF. DR. AYED E. HASHOOSH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezin amacı uygulamalı bilimlerden gelen çok sayıda denge problemini incelemektir. Bir KKM dönüşümü, kompaklık ve konveks fonksiyonları kullanarak; konveks ve sınırlı alt kümelerde denge problemlerinin çözümünün varlığı uzerinde farklı bir şekilde yansıyan Banach uzaylarında denge problemlerini çalışmaktır. Bunu yapmak için tez beş bölüme ayrılmıştır. İkinci ünite bazı teoremlerle birlikte ana tanımları içerir. Bu ünitenin amacı okuyucuya gerekli alt yapıyı sağlamaktır. Üçüncü ünite, Banach uzaylarında trifunction denge problemlerinin yeni bir sınıfını genelleyen GEp(T,ϑ_1,ϑ_2 ) için varlık ve teklik sonuçları için verilmiştir. Dördüncü ünite de çözümünün teklik ve varlıgı için verilen p_t (〖T,ϑ〗_1,ϑ_2 ) için iyi durumluluk konusunu ispatlamak istenmiştir. Bazı özel şartlar altında elde ettiğimiz önemli sonuçlar p_t (〖T,ϑ〗_1,ϑ_2 ) iyi durumluysa sağlanır. O zaman bazı ünitelerde elde ettiğimiz gibi Γ(c)≠∅ ve diam [Γ(c)]=0, sonuçları vardır. Elde edilen sonuçların araştırmacılar için yararlı olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to investigate in a rigorous manner a number of equilibrium problems resulting from applied sciences. Put differently, the thesis is the study of equilibrium problems in Banach space and reflexive Banach space with the aim of obtaining results on the existence of solutions of equilibrium problems in the case of convex and bounded subsets by using a KKM mapping, compactness and convex function. To do so, the thesis is composed of five chapters. Chapter two recalls a family of essential definitions along with some Theorems. The aim of this chapter is to assist the reader to get acquainted with main results grounded thereof. Chapter three is planned to found novel results of existence and uniqueness for GEp (T,ϑ_1,ϑ_2 ) generalizing a new class of trifunction equilibrium problems, with a novel type of monotonicity in Banach space. Chapter four is intended to prove that the issues of well-posedness for GEp_t (〖T,ϑ〗_1,ϑ_2 ) which is corresponding to the existence and uniqueness of its solution. Among the important results that we obtained, under specific conditions, we were able to prove that if GEp_t (〖T,ϑ〗_1,ϑ_2 ) is WP. Then, Ξ(c)≠∅ and 〖lim 〗_(c→0) diam [Ξ(c)]=0, where known in the same chapter. The hoped-for results in this thesis is aimed to renew and improve some corresponding solutions of several researchers.