Leucojum aestivum lL.'den Tirozin dekarboksilaz enziminin (LuaTYDC1) heterolog ekspresyonu ve saflaştırılması
Heterologous expression and purification of Tyrosine decarboxylase enzyme (LuaTYDC1) from Leucojum aestivum L.
- Tez No: 795286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ORDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Leucojum aestivum L. (göl soğanı), Trakya bölgesinde yetişen ve farmakolojide yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Son yıllarda L. aestivum L., endüstriyel düzeyde galantamin kaynağı olduğu için dikkatleri üzerine çekmiştir. Galanthus nivalis gibi bitkilerden izole edilebilen doğal bir alkaloid olan galantamin asetilkolin transferaz inhibitörü olma özelliğine sahiptir. 2001 yılında hafif ve orta şiddetli Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılmak üzere FDA tarafından onaylanmıştır. Tirozin dekarboksilaz galantamin sentez yolağındaki kritik enzimlerden biridir. Tirozin dekarboksilaz, L-tirozinin tiramine dekarboksilasyonunu katalize eden, piridoksal-5'-fosfat (PLP) bağımlı grup II dekarboksilaz sınıfından bir enzimdir. Tirozinin genelde önce dopaya hidroksillendiği, daha sonra da dekarboksilatlandığı bildirilmiştir. Tirozin bazı durumlarda doğrudan tiramine dekarboksilatlanmaktadır. Bu çalışmada, Amaryllidaceae familyasına ait olan Leucojum aestivum L. bitkisinden izole edilmiş rekombinant Tirozin dekarboksilaz (LuaTYDC) enziminin heterolog ekspresyonu ve saflaştırılması amaçlanmıştır. Farklı konakçı hücreler, farklı ekspresyon vektörleri ve farklı hücre büyüme koşulları kullanılarak bunların gen ekspresyonu üzerindeki etkileri ve enzim saflaştırması için farklı koşulların etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Leucojum aestivum L. (lake onion) is a plant that grows in the Thrace region and is widely used in pharmacology. In recent years, L. aestivum L. has attracted attention as an industrial source of galantamine. Structures isolated from plants such as Galanthus nivalis have the feature of being a natural alkaloid galantamine acetylcholine transferase inhibitor. It was approved by the FDA in 2001 for use in the treatment of mild to moderate Alzheimer's. Tyrosine decarboxylase is one of the critical enzymes in the galantamine synthesis pathway. Tyrosine decarboxylase is an enzyme of the pyridoxal-5'-phosphate (PLP) dependent group II decarboxylase class that catalyzes the tyramine decarboxylation of L-tyrosine. Discussions where tyrosine is usually first hydroxylated to dopa and then decarboxylated. Some aspects of tyrosine are directly decarboxylated to tyrosine. This should prevent the heterologous state and purification of the recombinant Tyrosine decarboxylase (LuaTYDC) enzyme isolated from the plant Leucojum aestivum L., which belongs to the Amaryllidaceae family. Using different host cells, different expression vectors and different cell growth conditions, their effects on the gene expression and the effect of different conditions for enzyme purification were investigated.