Polimerik iyonik sıvı fırçaların sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of polymeric ionic liquid brushes
  1. Tez No: 795288
  2. Yazar: DAMLA BALÇAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yeni yüzey teknolojilerinin geliştirilmesi, çeşitli ara yüzey özelliklerinin hassas kontrolünü gerektirir. Özellikle polimer fırçalar gerek kullanım alanları gerekse yüzey özelliklerini kontrol etmek için artan bir ilgi görmektedir. Bu çalışmada, imidazolyum içeren monomerlerin sentezinin ardından, polimerik iyonik sıvı fırçalar RAFT polimerizasyonu ile sentezlenmiştir. Farklı karşıt iyonlara sahip poli(iyonik sıvı) fırçaların XPS, TOF-SIMS, AFM ve su temas açısı ölçümleri ile karakterize edilmiştir. Sonuç olarak, karşıt iyon türüne bağlı olarak yüzey morfolojisinin değiştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of new surface technologies requires precise control of various interface properties. In particular, polymer brushes are gaining increasing attention both for their usage areas and for controlling surface properties. In this study, after the synthesis of imidazolium-containing monomers, polymeric ionic liquid brushes were synthesized by RAFT polymerization. It was characterized by XPS, TOF-SIMS, AFM, and water contact angle measurements of poly(ionic liquid) brushes with different counterions. As a result, it was observed that the surface morphology changed depending on the counterion type.