Profesyonel askerî eğitimde yaşam boyu öğrenmenin incelenmesi: Alınan dersler sistemi örneği
Examining lifelong learning in professional military education: Lessons learned system example
- Tez No: 795317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN IMIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışması, günümüzde bilgi ve iletişim teknolojileri, araç gereçler, eğitim ve öğretim alanlarında yaşanan değişimlerin ordu kurumuna ve personeline olan etkilerini incelemektedir. Tez çalışmasının amacı; ordu kurumunda yaşanan değişimlerin yönetilmesinde kilit rol üstlenen askerî personelin hangi bilgi, beceri ve niteliklerle desteklenmesi gerektiğinin belirlenmesi ve profesyonel askerî eğitimde neden yaşam boyu öğrenme anlayışının hâkim olması gerektiğini açıklamaktır. Bu kapsamda profesyonel askerî eğitimde kullanılan alınan dersler sistemi örneğinden yararlanılarak tez çalışmasının amacına yönelik destekleyici çıkarımlarda bulunulmuştur. Tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümünde problem durumu, araştırmanın amacı, önemi, yöntemi ve sınırlılıkları ele alınmıştır. Ana konuyu oluşturan profesyonel askerî eğitimde yaşam boyu öğrenme ikinci bölümde incelenmiştir. Bu bölümde, profesyonel askerî eğitimin kapsamının açıklanması, akademik eğitim ve askerî eğitim tanımlarının ve farklılıklarının belirlenmesi, profesyonel askerî eğitimde yaşam boyu öğrenmenin önemi ve yeterliliklerinin ele alınması gerçekleştirilmiştir. Üçüncü bölümde alınan dersler sistemi ve NATO Müşterek Analiz ve Alınan Dersler Merkezinde alınan dersler sitemi incelenmiş, alınan dersler sisteminin profesyonel askerî eğitimde yaşam boyu öğrenme anlayışını nasıl desteklediği açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise belirlenen araştırma sorularının cevapları incelenmiş, tez çalışmasının alanyazına katkılarına değinilerek bu alanda çalışma yapacak araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis study examines the effects of changes in information and communication technologies, equipment, education and training on the army institution and its personnel. The aim of the thesis study; The aim of this study is to determine the knowledge, skills and qualifications that should be supported by the military personnel who play a key role in the management of the changes in the army institution, and to explain why a lifelong learning approach should be dominant in professional military education. In this context, supporting inferences were made for the purpose of the thesis study by using the example of the lessons learned system used in professional military education. The thesis study consists of four parts. In the first part, the problem situation, the purpose, importance, method and limitations of the research are discussed. Lifelong learning in professional military education, which is the main subject, is examined in the second part. In this section, the scope of professional military education is explained, the definitions and differences of academic education and military education are determined, the importance and qualifications of lifelong learning in professional military education are discussed. In the third chapter, the system of lessons learned and the lessons learned at the NATO Joint Analysis and Lessons Learned Center are examined, and it is explained how the lessons learned system supports the understanding of lifelong learning in professional military education. In the fourth chapter, the answers to the determined research questions were examined, the contributions of the thesis study to the literature were mentioned and suggestions were made to the researchers who will study in this field.