Hz. Peygamber ve raşid halifeler döneminde ekonomik sistemin kuruluşu ve işleyişi
The establishment and functioning of the economic system in the period of the Prophet and rashid caliphs
- Tez No: 795316
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMADAN SHAIKHOMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Akademisyenlerin bütünü, ekonominin hayatın tüm alanlarıyla ilişkisi nedeniyle ekonominin önemini fark etmişlerdir. Müslümanlar arasında piyasa ekonomilerinin yapılanmasında en önemli aşamaları göz önünde bulundurulduğunda, peygamberin (s.a.v.) hadis dönemindeki canlılığını, onun sözlerinden, eylemlerinden anlıyor ve Doğru Yol Gösteren Halifeler (Allah onlardan razı olsun) döneminde buluyoruz. Peygamber (s.a.v.) ve Doğru Yol Gösteren Halifeler zamanında ekonomik faaliyet, pastoralizm, ticaret, basit tarım ve piyasa işlerini ve içinde yayıldığı işlemleri yönetmede bazı idari, ekonomik ve finansal işlerle sınırlıydı. İslam ve İslam fetihlerinin yayılmasından sonra piyasa, hukuk bilimleri ve ekonomi bilimleri alanında araştırmacıların ve akademisyenlerin dikkatini çeken birçok değişikliği beraberinde getirmiştir. İslam ekonomisi, bireyler ve toplum üzerindeki etkilerine katkıda bulunan özelliklere sahipti ve İslam ekonomisinin kurulmasında peygamber (s.a.v.) ve Doğru Yol Gösteren Halifeler dönemi en büyük paya sahipti. Peygamberin çoban olarak çalışmasından ve Hatice Hanım'ın (Allah ondan razı olsun) parasıyla ticaret yapmasından başlayarak ve Levant'a seyahati ve emanetlerin yerine getirilmesi nedeniyle göçün gecikmesi ve mali hükümler koymaya devam etmesi ve İslam'ın bunlar üzerindeki konumunu Satışın geçerliliği, tefecilik yasağı, barışın meşruiyeti ve kiralamanın meşruluğu vb. gibi ekonomik olaylarla doluydu. Halife Ebu-Bekir El-Sıddık'ın dönemi, Allah Resûlü'nün (s.a.v.) iyilik yapmaya başladığı ekonomik yürüyüşün devamıydı. Halife Ömer El-Hatab'a gelince, günleri sadaka, bağış, piyasaları izleme, devriye gezme ve pazara büro kurmaya dayalı ekonomik ve idari çalışmalarla doluydu. Halife Osman Bin-Afan'ın devletin inşasına birçok ekonomik katkısı olsa da, Müslümanların su kaynağını güvence altına almak, mali kaynakları ve bürolardaki harcamalarını belgelemek ve Müslümanlara ve İslam cemaati içindeki diğerlerine verme sistemini desteklemek için Rumah Kuyusu'nu satın aldı. Ali Bin-Abi-Talib zamanında, halefiyet birçok ekonomik başarıya tanık oldu, kar ve zararın paylaşılmasına ilişkin anlaşma mevzuatı yapıldı, sermayenin sahibinin yanı sıra vasinin veya padişahın belirlediği makul ve meşru nedenlerle sadakayı hızlandırma olasılığı ve birçoğunun türetilmesi korkusuyla kar getirmeme ve ayrıca teklifte tekel önleme ve uzlaşma konuları ele alındı.
Özet (Çeviri)
All academics have realized the importance of the economy due to relation of the economy to the all fields of life. Upon a consideration of the most important stages of building the market economies among Muslims, we find the vitality of the era of the message within the appearance of the prophet (PBUH) from his sayings, actions and within the era of the Rightly Guided Caliphs (may Allah be pleased with them). Economic activity at the time of the Messenger (PBUH), and the Rightly Guided Caliphs was limited to pastoralism, trade, simple agriculture, and some administrative, economic, and financial work in managing the affairs of the market and the transactions that spread in it. After the spread of Islam and Islamic conquests, the market brought many changes that drew the attention of researchers and scholars in the field of legal sciences and economic sciences. The Islamic economy had its characteristics contributed to its effects on the individuals and society, and the era of the messenger (PBUH) and the Rightly Guided Caliphs had the largest share in the establishing the Islamic economics. The prophet's time was full of the economic events, starting from working as a shepherd and his trade with the money of Mrs. Khadija (may Allah be pleased with her), and his travel to the Levant and his delay in immigration due to the fulfillment of trusts and his continued giving in legislation financial provisions and explaining Islam's position on them as validity of Selling, the prohibition of usury, the legality of peace loans and leasing, etc… The time of the Caliph, Abu-Bakir Al-Siddiq, was a continuation of the economic march that the Messenger of Allah (PBUH) started to good deed. As for the Caliph, Omer Al-Khatab, his days were abundant with economic and administrative work based on alms, endowments, interest in monitoring the markets, running patrols, and setting bureaus up for the market. While the Caliph, Othman Bin-Affan had many economic contributions to building the state, he purchased the Well of Rumah to secure the source of water for the Muslims, as well as documenting financial resources and their expenditures in the bureaus and supporting the system of giving to Muslims and others within the Islamic community. The stages of Ali Bin-Abi-Talib, succession witnessed many economic achievements, as the legislation of the agreement on sharing in the profits and of the loss, it was on the owner of the capital, as well as the possibility of hastening charity for reasonable and legitimate reasons determined by the guardian or the sultan, and not returning a little profit for the fear of derivation of much of it, and also monopoly prevention and settlement in the bid.