Ortaokul öğrencilerinin duygusal zekâ düzeyleri ile imgeleme becerisi arasındaki ilişkinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the relationship between secondary students' emotional intelligence levels and imagery skills in terms of different variables
- Tez No: 795367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAÇ ERCİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Araştırmada ortaokul öğrencilerinin duygusal zekâ düzeyleri ile imgeleme becerisi arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmaya Erzurum ili Yakutiye ilçesinde bulunan devlet (n=4, %66,64) ve özel okullarda (n=2, %33,33) öğrenim gören toplam 567 öğrenci katılmıştır. Araştırmada katılımcıların duygusal zekâ düzeylerini ölçmek için“Duygusal Zekâ Özelliği Ölçeği”, imgeleme becerilerini ölçmek için“Çocuklar İçin Sporda Hayal Etme Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklem T-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi Testi yapılmıştır. Öğrencilerin Duygusal Zekâ Özelliği ve Çocuklar İçin Sporda Hayal Etme Ölçeği alt boyutları ile yaş, kardeş sayısı ve sportif aktivite yapma süresi arasındaki ilişki belirlemek için Pearson Korelasyon testi yapılmıştır. Bulgular: Çalışmada öğrencilerin duygusal zekâ düzeylerinin; okul türleri, cinsiyet, aile yapısı, sportif aktivite yapma, sportif aktivite yapma amacı değişkenlerinde anlamlı bir farklılık olduğu, kardeşleri olma durumu ve sportif aktivite türü değişkenlerinde ise anlamlı bir farklılık olmadığı sonucu tespit edilmiştir. Çocuklarda imgeleme düzeylerinin; okul türleri, cinsiyet, sportif aktivite yapma, sportif aktivite türü ve sportif aktivite yapma amacı değişkenlerinde anlamlı bir farklılık olduğu, aile yapısı, kardeşleri olma durumu değişkenlerinde ise anlamlı bir farklılık olmadığı sonucu tespit edilmiştir. Ayrıca imgeleme ile sportif aktivite süreleri arasında pozitif yönde korelasyon olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç: Araştırmadan elde edilen sonuçlar ortaokul öğrencilerinin imgeleme becerisi ve duygusal zekâ düzeyleri arasında bir ilişkinin olduğu ve hem duygusal zekâ hem de imgeleme beceri düzeylerinin çeşitli demografik özelliklere göre farklılık gösterebildiğine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to examine the relationship between the emotional intelligence levels of secondary school students and their imagination skills according to various variables. Method: A total of 567 students studying in public schools (n=4, 66.64%) and private schools (n=2, 33.33%) in Yakutiye district of Erzurum province participated in the research. In the study, the“Emotional Intelligence Trait Scale”was used to measure the emotional intelligence levels of the participants, and the“Imagination in Sports Scale”was used to measure their imagination skills. T-test and One-Way Analysis of Variance test were used to analyze the data. Pearson Correlation test was conducted to determine the relationship between students' emotional intelligence trait and sports imagination scale sub-dimensions and age, family monthly income level, number of siblings and duration of doing sports activities. Findings: Emotional intelligence levels of students in the research; It has been determined that there is a significant difference in the variables of school type, gender, family structure, engaging in sports activities and aiming to engage in sports activities, but there is no significant difference in the variables of having sports. siblings and type of sporting activity.. Imagination levels in children; It has been determined that there is a significant difference in the variables of school types, gender, doing sportive activity, type of sportive activity and purpose of doing sportive activity, but there is no significant difference in the variables of family structure and having siblings. In addition, it was observed that there was a positive correlation between imagery and the duration of sportive activity. Result: The results obtained from the research revealed that there is a relationship between the imagery skills and emotional intelligence levels of secondary school students, and that both emotional intelligence and imagery skill levels can differ according to various demographic characteristics.