Nörooftalmolojik hastalıklarda tetkik sonuçlarının klinik bulgularla uyumunun araştırılması
Evaluation of correlation between findings in neuroimaging modalitiers and clinical manifestatins of neuroophthalmologic diseases
- Tez No: 79539
- Danışmanlar: PROF.DR. TEKSİN ERYILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Görme yollarını etkileyen patolojilerle ilişkili olarak ortaya çıkan nörooftalmolojik hastalıklar anatomik lokalizasyonlarına göre prekiazmal, kiazmal ve postkiazmal lezyonlar şeklinde sınıflandırılır. Nörooftalmolojide doğru tanıya ulaşmada görüntüleme yöntemleri büyük öneme sahiptir. Ancak tanıya giderken, bu yöntemlerin bilinçsizce kullanılması ve radyologların doğru yönlendirilmemesi sonucu hastaya yüklenen maddi külfetin yanısıra, tanısal değeri yetersiz çok sayıda radyolojik grafi ile başbaşa kalınmaktadır. Bu nedenle, çalışmamızda nörooftalmolojik hastalıklarda görüntüleme tetkik sonuçlarının klinik bulgularla ilişkisi ve uyumu ile hangi klinik ön tanıda hangi yöntemin öncelikle tercih edilmesi gerekliliğini belirlemeyi amaçladık. Yüzyirmibeş erkek, 141 kadın olmak üzere toplam 266 hasta çalışma kapsamına alındı. Hastalar ön tanılarına göre gruplara ayrılarak değerlendirildi; 1. İskemik optik nöropatiler, 2. Optik nevrit, 3. Papil stazı, 4. Optik atrofiler, 5. Oküler hareket bozuklukları, 6. Kafaiçi patolojiler. Özet olarak çalışmamızda, MRG'nin multiple skleroz, arka fossa lezyonlarının veya sagittal görüntülemenin önemli olduğu bir alanın (kiazma lezyonları) değerlendirilmesinde BT'den kesin olarak üstün olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca MRG serebral enfarktüs, hematom, intrakanaliküler optik sinir, optik kiazma, sella tursika ve kavemöz sinüsü değerlendirmede BT'den daha iyi bilgi vermiştir. BT ise özellikle akut kırıklar ve hematomlar olan büyük travmalarda ve ayırt edici tanıda kalsifikasyonları değerlendirmede tercih edilir. Sonuç olarak MR görüntülemedeki gelişmeler devam ettikçe ve maliyetler azaldıkça santral sinir sistemi ve orbitanın görüntülenmesinde MRG tercih edilecektir. 64
Özet (Çeviri)
SUMMARY Neuro-ophthamologic diseases, that result from the disorders affecting the visual pathways could be classified according to the anatomic localization as pre-chiasmal, chiasmal, and post-chiasmal. Neuroimaging has great importance to reach the right diagnosis. However using these techniques unconsciously, and misguiding the radiologists, results in extravagance, and insufficient images. In this study, for these reasons, our aim was to find out the relationships and the compatibility of the findings in neuroimaging with the clinical manifestations in neuroophthalmologic diseases and to determine the right imaging technique for the suspected diagnosis. A hundred and twenty five men and 141 women (266 patients) were included in the study. Patients were grouped according to their suspected diagnosis as. 1. ischemic optic neuropathy, 2. Optic neuritis, 3. Papilledema, 4. Optic atrophy, 5. Ocular motility disorders, and 6. Intracranial lesions. In this study, it is understood that MRI is superior to CT in evaluating multiple sclerosis, posterior fossa lesions and the lesions where sagittal imaging becomes necessary (i.e. chiasmal lesions). MRI also gives more sufficient data in evaluating cerebral infarction, hematoma, intracanalicular optic nerve, chiasmal and juxtasellar regions, and cavernous sinus, than CT. On the other hand, CT is superior, especially in the acute fractures and hematomas following a major trauma, and when the calcification becomes important in the differential diagnosis. As the developments go on and the costs lowered, MRI will be preferred for imaging the central nervous system and the orbit. 65