Başağrısının etyolojik tanısında nöroradyolojik görüntüleme yöntemlerinin katkısı
- Tez No: 60126
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP SARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Başağrısı polikliniğimizde izlenen ve Uluslararası Başağnsı Komitesinin (1988) tanı kriterlerine göre tanısı konulmuş 404 olgudan görüntüleme yöntemleri uygulanan (BBT/MRG) 275 olgu başağrısı etiyolojisini belirlemede radyolojik görüntüleme yöntemlerinin katkısını belirlemek amacıyla değerlendirmeye alınmıştır. Bu olgularda cins, yaş, başağrısı başlama yaşı, başağrısı süresi, başağrısmın niteliği, sıklığı, şiddeti, lokalizasyonu, nörolojik muayene bulguları ve HT ile başağrısı arasındaki ilişki gözden geçirilmiştir. Radyolojik görüntüleme yöntemleri sonucunda 27 olguda anormal bulgu elde edilmiştir. Anormal bulgular ile başağrısı başlama yaşı ve nörooftalmolojik bulgular, pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür. Çalışmamız dikkatli bir anamnez ve nörolojik muayene ile IHS tanı kriterlerine göre başağrısı tanısına varmanın yanılgılara yönlendirebileceği olasılığının daima dikkate alınması gerektiğini düşündürmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER Başağrısı Görüntüleme Yöntemleri -Manyetik rezonans -Bilgisayarlı tomografi IHS sınıflaması Migren Gerilim tipi başağrısı Günlük süreğen başağrısı m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Out of 404 patients with headache admitted to our outpatient headache department 275 were evaluated retrospectively with regard the clinical prediagnosis and the findings obtained by neuroimaging techniques. The relationship between the type of headache and sex, age, age of onset duration, frequency, severity, location, neurological findings and hypertension was reviewed. Radiological abnormalities were found in 27 patients.(%9.9) A positive relationship between the abnormal findings and age of onset of the headache and neuroophtalmological findings was seen. This study suggests the possibility of pitfalls even if primary headaches are diagnosed according to IHS criteria with careful history and neurological examinations. KEYWORDS Headache Imaging -Magnetic resonance -Computed tomography IHS classification Migraine Tension-type headache Chronic daily headache IV