Karaciğerin bir lobundaki iskemi ve reperfüzyon hasarına bağlı diğer lobda oluşan rejenerasyon cevabının metabolik ve histolojik araştırılması
The Metabolic and histologic research of the regeneration response of the right liver lobe against left liver lobe ischemia and reperfusion damage
- Tez No: 79538
 - Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ERTUNÇ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 51
Özet
7. ÖZET Karaciğer sol lobuna lokalize pringle manevrası ile oluşturulan 60 dakikalık iskeminin, karaciğer sağ lobunda oluşturduğu etkilerini arştırdığımız bu çalışmada deney hayvanı olarak köpekleri kullandık. Bu çalışma üç grup üzerinden yürütüldü. Grup l'de karaciğer sol lobuna lokalize pringle manevrası ile 60 dakikalık iskemi yapıldı. İskemi öncesinde bromodeoxyuridine labelling index çalışılabilmesi için 5-bromo-2-deoxyuridine 3mg/kg olacak şekilde intravenöz olarak verildi. Sol karaciğer lobunun objektif iskemi kriteri olarak, dokudaki ATP miktarı araştırıldı. Bunun için iskemi öncesi, karaciğer sağ ve sol loblardan ve iskemi sonrası, karaciğer sol lobundan dokuda ATP düzeyi araştırılması için doku örnekleri alınıp -70 derecede korundu. Bu örneklerin değerlendirilmesi sonucu; karaciğer sol lobunda iskemiyi gösterecek şekilde, dokudaki ATP düzeylerinin düştüğü saptandı. Iskemiye bağlı olarak karaciğer sağ lobundaki proliferatif değişiklikler, bir immünohistokimyasal boyama yöntemi olan bromodeoxyuridine ile değerlendirildi. İskemi öncesinde, iskemiden hemen sonra ve iskemiden 36 saat sonra alınan örnekler incelendiğinde; karaciğer sağ lobunda iskemiden hemen sonra başlayan ve giderek artan bir proliferasyon cevabı olduğu tespit edildi. Genel anestezi esnasında deney hayvanlarının hipokside kalıp kalmadığını değerlendirmek açısından, ameliyat öncesi ve ameliyat esnasında arteriel kan gazları incelendi. Arteriel kan gazlarının değerlendirilmesi sonucunda, deney hayvanlarının hipokside kalmadığı tespit edildi. 37Grup ll'de, 60 dakikalık dalak iskemisi yapıldı. İskemi öncesinde bromodeoxyuridine labelling index çalışılması için 5-bromo-2-deoxyuridine 3 mg/kg olacak şekilde intravenöz olarak verildi. Karaciğer sağ ve sol loblarında iskemi öncesi ile iskemi sonrasında dokuda ATP düzeyleri araştırılarak, herhangi bir fark olmadığı tespit edildi. Karaciğerde, dalak iskemisinden sonra, herhangi bir proliferatif cevap olmadığı, immünohistokimyasal bir boyama yöntemi olan bromodeoxyuridine labelling index ile gösterildi. Ameliyat öncesi ve ameliyat esnasında araştırılan arteriel kan gazları ile deney hayvanlarının deney esnasında hipokside kalmadıkları tespit edildi. Grup lll'de, sadece laparatomi yapılmıştır. Bromodeoxyuridine labelling index araştırılması için 5-bromo-2-deoxyuridine intravenöz olarak verildi. Karaciğer dokusunda araştırılan ATP düzeylerinde, azalma tespit edilmedi. Karaciğer dokusunda immünohistokimyasal bir boyama yöntemi olan bromodeoxyuridine labelling index ile proliferasyon cevabı olmadığı tespit edildi. Ameliyat öncesi ve ameliyat esnasında araştırılan arteriel kan gazları ile deney hayvanlarının hipokside kalmadıkları gösterildi. Sonuç olarak; karaciğer sol lobuna lokalize 60 dakikalık iskemi sonrasında, karaciğer sağ lobunda iskemiden hemen sonra başlayan ve 36 saat sonra yüksek seviyelere ulaşan bir proliferasyon tespit edilmiştir. 38
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY In our study we used dogs as experiment animals at three groups. In this study, we are searching the effect of localized left liver lobe ischemia for 60 minutes on the right liver lobe. In group I left liver lobe ischemia for 60 minutes is produced by localized pringle maneuver. Before ischemia; in order to test bromodeoxyuridine labelling index, 5-bromo-2~deoxyuridine at the dose of 3 mg/kg was injected intravenously. The liver tissue ATP content was searched as an objective ischemia criteria of the left liver lobe. For this purpose; before ischemia we took the tissue samples from right and left liver lobes and after ischemia we took tissue samples from left liver lobe. We protected these samples at -70 °C. On the left liver lobe after ischemia the tissue ATP contents decreased in great amounts; and this showed us that localized left liver lobe ischemia was occured. The proliferating changes on the right liver lobe; as a result of the ischemia and reperfussion damage on the left liver lobe was detected an immünohistochemical method bromodeoxyuridine labelling index. These bromodeoxyuridine results showed us that on the right liver lobe there was a proliferating response to the left liver lobe ischemia and reperfussion damage. In order to evaluate whether the experiment animals were in hypoxemia while the general anesthezia we studied the arterial blood gases before and while general anesthezia. The results of arterial blood gases showed us that no one of the experiment animals were in hypoxemia while the general anesthezia. 39In group II, we produced lienal ischemia for 60 minutes. Before ischemia; in order to test bromodeoxyuridine labelling index, 5-bromo-2-deoxyuridine at the dose of 3 mg/kg was injected intravenously. We evaluated the tissue ATP contend at the right and left liver lobes, before and after lienal ischemia and we founded no differences. And also there was no proliferating evidence on the liver after lienal ischemia according to an immünohistochemical method bromodeoxyuridine labelling index. None of the experiment animals were in hypoxemia while the general anesthesia and this was documented by the arterial blood gases before and while general anesthesia. In group III, we only made a laparatomy in order to test bromodeoxyuridine labelling index, 5-bromo-2-deoxyuridine at the dose of 3 mg/kg was injected intravenously. There was no reducing values at the liver tissue ATP contents. And also there was no proliferating response on the liver, according to an immünohistochemical method bromodeoxyuridine labelling index. None of the experiment animals were in hypoxemia while the general anesthesia and this was documented by the arterial blood gases before and while general anesthesia. In conclusion there was a proliferating response on the right liver lobe, when there was a ischemia and reperfusion damage on the left liver lobe. 40