Bağlanma, belirsizliğe tahammülsüzlük ve psikolojik esnekliğin yeme tutumu ile ilişkisi
The relationship of attachment, intolerance to uncertainty, and psychological flexibility with eating attitudes
  1. Tez No: 795419
  2. Yazar: ECE ORAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA UYAR SUİÇMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Mevcut araştırmada, bireylerin yeme tutumları üzerinde bağlanma, belirsizliğe tahammülsüzlük ve psikolojik esneklik düzeylerinin etkileri incelenmiştir. Çalışma, 23-74 yaş aralığındaki 519 katılımcı ile yürütülmüştür. Katılımcılara gönüllü katılım formu, demografik bilgi formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği, Hollanda Yeme Tutumu Ölçeği ve Psikolojik Esneklik Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS 23 (Statistical Package for Social Science) ile yapılmıştır. Betimsel istatistik, korelasyon analizi ve hiyerarşik regresyon analizleri uygulanmıştır. Değişkenler arası ilişkilerin incelenmesi için korelasyon analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre yeme tutumu ile bağlanma arasında anlamlı ilişki bir bulunmuştur. Bireylerin kaygılı ve kaçıngan bağlanma düzeyleri arttıkça yeme tutumları daha olumsuz etkilenmiştir. Belirsizliğe tahammülsüzlük ile yeme tutumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyi arttıkça yeme tutumu daha olumsuz etkilenmiştir. Son olarak, psikolojik esneklik ile yeme tutumu arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Psikolojik esneklik düzeyi arttıkça yeme tutumu daha olumlu etkilenmiştir. Ayrıca belirsizliğe tahammülsüzlük ve psikolojik esneklik arasında negatif yönde güçlü bir ilişki olduğu bulunmuştur. Yürütülen hiyerarşik regresyon analizleri sonucunda bağlanma stilleri, psikolojik esneklik ve belirsizliğe tahammülsüzlüğün yeme tutumunu yordadığı ancak yordama gücünün yüksek olmadığı bulgusu elde edilmiştir. Kaygılı bağlanma, belirsizliğe tahammülsüzlük ve psikolojik esneklik düzeylerinin yeme tutumu üzerinde %18'lik bir yordama gücüne sahip olduğu görülmüştür. Kaçıngan bağlanma, belirsizliğe tahammülsüzlük ve psikolojik esneklik düzeylerinin ise yeme tutumu üzerinde %24'lük bir yordama gücüne sahip olduğu görülmüştür. Mevcut araştırmanın bulguları ilgili literatür doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, the effects of attachment, intolerance to uncertainty and psychological flexibility levels on individuals' eating attitudes were examined. The study was conducted with 519 participants between the ages of 23-74. Voluntary participation form, demographic information form, Experiences in Close Relationships Inventory II, Intolerance of Uncertainty Scale, Dutch Eating Attitude Scale, and Psychological Flexibility Scale were used in the data collection process. The data collected from the participants were analyzed with the IBM SPSS 23 (Statistical Package for Social Science) program in accordance with the data set. Descriptive statistics, correlation analysis, and hierarchical regression analysis were conducted. Correlation analysis was performed to examine the relationships between variables. According to the results of the analysis, a significant relationship was found between eating attitude and attachment. As individuals' anxious and avoidant attachment levels increased, their eating attitudes were more negatively affected. A significant relationship was found between intolerance to uncertainty and eating attitude. As the level of intolerance to uncertainty increased, the eating attitude was more negatively affected. Finally, there was a significant relationship between psychological flexibility and eating attitude. As the level of psychological flexibility increased, the eating attitude was more positively affected. In addition, a strong negative relationship was found between intolerance of uncertainty and psychological flexibility. As a result of hierarchical regression analysis, it was found that attachment styles, psychological flexibility, and intolerance to uncertainty predicted eating attitude, but their predictive power was not high. It was found that the levels of anxious attachment, intolerance to uncertainty, and psychological flexibility had a predictive power of 18% on the eating attitude. It was found that the levels of avoidant attachment, intolerance to uncertainty, and psychological flexibility had a predictive power of 24% on the eating attitude. The research findings were discussed in line with the relevant literature.