Evli bireylerde maneviyat ile çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationships between spirituality and attitudes of child rearing in married individuals
- Tez No: 795420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma evli bireylerde maneviyat ile çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da yaşayan ortaokul çocuğuna sahip 362 (%75,7) kadın ve 116 (%24,3) erkek evli birey oluşturmaktadır. Bu araştırmada nicel araştırma çeşitlerinden ilişkisel model ve kartopu örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak 'Maneviyat Ölçeği', 'Anne Baba Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği' ve demografik bilgi elde etmek için hazırlanmış olan 'Kişisel Bilgi Formu' kullanılmıştır. Araştırma sonucunda evli bireylerde maneviyat ile çocuk yetiştirme tutumları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki olduğu; Maneviyat Ölçeği ve Anne Baba Çocuk Yetiştirme Tutum Ölçeğinin alt boyutları arasında da bazı alt boyutlarda anlamlı korelasyonel ilişki gözlenmiş ve sonuçlar raporlanmıştır. Sonuçta araştırma bulguları literatür çerçevesinde incelenip tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between spirituality and child-rearing attitudes in married individuals. The sample of the study consisted of 362 (75.7%) women and 116 (24.3%) male married individuals with secondary school children living in Istanbul. In this study, relational model and snowball sampling method were used from quantitative research types. In the study, 'Spirituality Scale', 'Parent-Child Rearing Attitudes Scale' and 'Personal Information Form' prepared to obtain demographic information were used as data collection tools. As a result of the research, there was a statistically significant relationship between spirituality and child-rearing attitudes in married individuals; A significant correlational relationship between the sub-dimensions of the Spirituality Scale and the Parent-Child Rearing Attitude Scale was observed in some sub-dimensions and the results were reported. As a result, the research findings were examined, discussed and suggestions were made within the framework of the literature