Yara örtüsü uygulamaları için modifiye aljinat/jelatin/hyaluronik asit temelli hidrojellerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of modified alginat/gelatinv/ hyaluronic acid based hydrogels for wound dressing application
- Tez No: 795425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGİ ÖZKAHRAMAN, DOÇ. DR. EMEL TAMAHKAR IRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Tez çalışması kapsamında yara örtü malzemesi olarak kullanmak amacıyla antibiyotik yüklü aljinat-jelatin-hyaluronik asit temelli hidrojeller geliştirilmiştir. Birinci aşamada, aljinat, jelatin ve hyaluronik asidin metakrilasyon reaksiyonları gerçekleştirilmiştir ve elde edilen ürünler Fourier dönüşümlü kızıl ötesi (FTIR) ve proton nükleer manyetik rezonans (1H-NMR) spektroskopisi ile karakterize edilmiştir. İkinci aşamada ise aljinat metakrilat-jelatin metakrilat (AG), aljinat metakrilat- hyaluronik asit metakrilat (AH) ve aljinat metakrilat-jelatin metakrilat-hyaluronik asit metakrilat (AGH) hidrojel formülasyonları geliştirilmiştir. Hidrojel yapılar FTIR ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Bunların yanında hidrojellerin su tutma kapasiteleri ve in vitro hidrolitik bozunma çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Takiben tetrasiklin yüklü hidrojeller hazırlanmış ve FTIR ve diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ile karakterize edilmiştir. In vitro salım çalışmaları 37 °C ve PBS ortamında gerçekleştirilmiştir. Antibakteriyel özellikleri disk difüzyon yöntemi kullanılarak S. Aureus, E. Coli ve S. Epidermidis bakterilerine karşı değerlendirilmiştir. Biyouyumluluk çalışmaları L929 hücre hattı kullanılarak 3-(4,5-dimetiltiazol-2-iI)-2,5-difenil tetrazolyum bromid (MTT) yöntemiyle belirlenmiştir. Tüm sonuçlar geliştirilen tetrasiklin içeren hidrojel yapıdaki yara örtü malzemesinin umut verici bir potansiyele sahip olduğunu göstermiştir. Anahtar Kavramlar: Hidrojel, yara örtü malzemesi, antibiyotik salımı
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, antibiotic-loaded alginate-gelatin-hyaluronic acid-based hydrogels were developed to be used as a wound dressing material. In the first step, alginate, gelatin and hyaluronic acid methacrylation reactions were performed and the obtained products were characterized by Fourier transform infrared (FTIR) and proton nuclear magnetic resonance (1H-NMR) spectroscopy. In the second stage, alginate methacrylate-gelatin methacrylate (AG), alginate methacrylate-hyaluronic acid methacrylate (AH) and alginate methacrylate-gelatin methacrylate-hyaluronic acid methacrylate (AGH) hydrogel formulations were developed. Hydrogel structures were examined by FTIR and scanning electron microscopy (SEM). In addition, water holding capacity of hydrogels and in vitro hydrolytic degradation studies were carried out. Next, tetracycline-loaded hydrogels were prepared and characterized by FTIR and differential scanning calorimetry (DSC). In vitro release studies were performed at 37 °C and in PBS medium. Its antibacterial properties were evaluated against S. Aureus, E. Coli and S. Epidermidis bacteria using the disc diffusion method. Biocompatibility studies were determined by the 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5- diphenyl tetrazolium bromide (MTT) method performed using the L929 cell line. All results showed that the developed tetracycline-containing hydrogel dressing material has promising potential. Key Terms: Hydrogel, wound dressing material, antibiotic release