Biyomedikal uygulamalar için modifiye hyaluronan geliştirilmesi ve karakterizasyonu
Development and characterization of modified hyaluronan for biomedical applications
- Tez No: 805421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA DURKAN, DR. LENKA MUSILOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Hücre dışı matriste rol alan önemli bir biyopolimer olan hyaluronik asit biyomedikal uygulamalar için ilgi çekici özelliklere sahiptir. Biyouyumlu bir yapıya sahip olan hyaluronik asit özellikle doku mühendisliği ve yara örtüsü gibi tıbbi uygulamalarda kullanılabilecek biyomalzemeler oluşturmak için birçok araştırmaya konu olmaktadır. Ancak, hyaluronik asitin hızlı bozunabilir bir yapıda olması ve sulu ortamlarda hızlıca çözünmesi, bu uygulamalarda kullanılabilirliğini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle hyaluronik asitin kimyasal olarak modifiye edilerek bu dezavantajlı özelliklerin üstesinden gelinmesi gerekmektedir. Bu tezde uzun yağ asidi zincirleri kullanılarak hyaluronik asitin hidrofobik olarak modifiye edilmesi amaçlanmıştır. Palmitik asit, laurik asit ve hekzanoik asit kullanılarak çeşitli hyaluronan türevleri elde edilmiştir. Elde edilen türevler FTIR ile karakterize edilerek modifikasyon doğrulanmıştır. Sonrasında bu türevlerin elektroeğirme uygulaması için ön denemeleri yapılmıştır. Özellikle palmitik asit ve laurik asit ile sentezlenen örneklerin elektroeğirmede Taylor konisi oluşturduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hyaluronic acid, an important biopolymer involved in the extracellular matrix, has interesting properties for biomedical applications. Hyaluronic acid, which has a biocompatible structure, has been the subject of many researches to create biomaterials that can be used in medical applications such as tissue engineering and wound dressing. However, the fact that hyaluronic acid is rapidly degradable and dissolves rapidly in aqueous environments makes its use in these applications difficult. Therefore, these disadvantageous properties must be overcome by chemically modifying hyaluronic acid. In this thesis, it is aimed to hydrophobically modify hyaluronic acid by using long fatty acid chains. Various hyaluronan derivatives were obtained by using palmitic acid, lauric acid and hexanoic acid. The derivatives obtained were characterized by FTIR and the modification was confirmed. Afterwards, preliminary tests of these derivatives were made for the electrospinning application. It was observed that samples synthesized with palmitic acid and lauric acid formed Taylor cone in electrospinning.