Numerical and experimental investigation of effects of porous layer on cooling of electronic components
Gözenekli malzemelerin elektronik komponentlerin soğutulmasında etkisinin deneysel ve sayısal incelemesi
  1. Tez No: 795427
  2. Yazar: EYUP KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAŞMET TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tezde, gözenekli ortamla kaplı elektronik bir bileşen üzerindeki ısı transferi ve akış karakteristikleri deneysel ve sayısal olarak araştırılmıştır. Bu amaçla, bir deney düzeneği geliştirilmiş ve kurulmuş ayrıca OpenFOAM platformu kullanılarak bilgisayar programı geliştirilmiştir. Elektronik bileşen, pirinçten yapılmış bir ısı dağıtan blok modeli olarak modellenmiştir. Isıtılmış blok, gerçek bir grafik işlemci birimi (GPU) ile aynı boyutlarda üretilmiştir. Bloğun üst yüzeyi alüminyumdan yapılmış bir gözenekli malzeme ile kaplanmıştır. Bloktan ısı transferini farklı akış koşullarında incelemek için, blok dikdörtgen bir kanala yerleştirilmiştir. Elektronik bileşenlerin soğutmasında gözenekli tabakanın rolünü karşılaştırmak için, gözenekli tabaka olmadan hem deneysel hem de sayısal çalışmalar yapılmıştır. Problemin üç boyutlu, türbülanslı ve zamandan bağımsız olduğu kabul edilmiştir. Deneysel çalışmalarda, ısıtılmış bloktaki sıcaklık dağılımı, gözenekli tabaka kaplanmayan ve kaplanan bloklar için farklı Reynolds sayıları (20000
Özet (Çeviri)
In this thesis, heat transfer and fluid flow characteristics over an electronic component covered with a porous medium were investigated both experimentally and numerically. For these purposes, an experimental setup was developed and constructed, and a computer program was developed using the OpenFOAM platform. The electronic component considered was modelled by a heat dissipating block made from brass. The heat dissipating block was made in the same dimensions as a real graphic processing unit (GPU). The top surface of the block was covered by a porous layer made from aluminum. To study the heat transfer from the block under different flow conditions, it was placed in a rectangular channel. To compare the role of the porous layer on cooling of the electronic components, both experimental and numerical studies were also conducted for the block without porous layer. The problem was assumed to be three dimensional, turbulent and steady. In the experimental studies, the temperature distribution in the heat dissipating block was measured at different Reynolds numbers (20000