Hepatik ensefalopatili bir hayvan modelinde opioderjik sistem aktivitesi ölçüsü olarak adenilat siklaz enzim aktivitesinin incelenmesi
Adenylate cyclase activity as a measurement of opioidergic system activity at an animal hepatic encephalopathy model
- Tez No: 79543
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN YURDAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
44 ÖZET Hepatik ensefalopati, ciddi hepatik yetmezliği bulunan olgularda görülen kompleks yapıda bir nöropsikiyatrik bozukluktur. Hepatik ensefalopatinin patogenezi halen tam olarak bilinememektedir. Geçmişte hepatik ensefalopatinin karaciğerden metabolize olamayan toksik maddeler sonucu ortaya çıktığı zannediliyordu. Ancak günümüzde, toksik madde birikiminden başka faktörlerin de rol oynadığı tespit edilmiştir. Artık hepatik ensefalopatinin patogenezi multifaktöriyel olarak kabul edilmektedir. Bu faktörlerden birisi de beyinde mevcut olan nörotransmitter sistemleridir. Bu sistemlerden birisi de“Opioiderjik Sistem”dir. Opioid reseptörleri G-Proteinleri aracılığı ile adenilat siklaz enzim sistemini üzerinden etkilerini gösterirler. Opioid agonist ligandlar adenilat siklaz enzimini inhibe ederek cAMP oluşumunu engellerler. Bu çalışmada, hepatik ensefalopatili ve kontrol sıçanlar arasında bir opioid agonist ligand varlığında ölçülen adenilat siklaz aktivitesindeki olası bir fark araştırıldı. Çalışmaya 12 adet 8-10 haftalık Sprague-Dawley tipi sıçan dahil edildi. Bu sıçanların 6 tanesine Thioasetamide 500 mg/kg dozunda intraperitoneal olarak üç gün süre ile 12 saat aralıklarla enjekte edilerek akut hepatik ensefalopati oluşturuldu. Diğer 6 sıçana ise kontrol grubu olarak üç gün süre ile intraperitoneal serum fizyolojik enjekte edildi. Üçüncü günün sonunda sıçanlar dekapitize edilerek öldürüldü ve beyinlerinden striatum, korteks, hippokampüs ve hipotalamus bölgeleri ayrılarak -80 °C 'de saklandı. Deney günü saklanan bu dokularda çeşitli santrifüj45 teknikleri kullanılarak membran homojenatlan elde edildi. Daha sonra bu homojenatlardaki bazal adenilat siklaz aktivitesi ve artan konsantrasyonlarda ortama eklenen Met-Enkefalin'e karşı oluşan adenilat siklaz aktiviteleri ölçüldü. Sonuç olarak hepatik ensefalopatili sıçanlardan elde edilen dokularda yapılan çalışmalarda diğer gruba oranla bazal adenilat siklaz aktiviteleri düşük olarak bulundu. Ancak her iki grupta da, artan konsantrasyonlarda ortama eklenen Met-Enkefalin'e karşı oluşan adenilat siklaz aktivitelerinde anlamlı bir değişiklik saptanmadı.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY Hepatic encephalopathy is a complex neuropsychiatric disorder seen in serious hepatic failure. Although it is assumed to have a neurochemical basis.the pathogenesis of hepatic encephalopathy still remains obscure. Some years ago it has been thought that hepatic encephalopathy occurs because of the toxic materials that can't be metabolised by the liver. But today, it has been found that also some other factors play role in the pathogenesis. Nowadays it is been accepted that hepatic encephalopathy is a multifactorial disease. Neurotransmitter and opiodergic systems are of these factors. Opioid receptors show their effects by the adenylate cyclase enzyme system with the help of G-proteins. By inhibiting adenylate cyclase enzyme opioid agonist ligands block the production of cAMP. In this study we looked for a possible difference in the adenylate cyclase activity between hepatic encephalopathy and control rats in the presence of an agonist opioid ligand. Twelve 18-20 weeks-old Sprague-Dawley rats were used for the study. Thioacetamide (500 mg/kg) was given intraperitoneal^ to the six rats for three days to induce acute hepatic encephalopathy. The same amount of saline was given to the other six control rats for three days. At the end of the third day, all the rats were decapitized and striatum, cortex, hippocampus, and hippothalamus regions of their brains were obtained and kept in -80° C. Membrane homogenates were obtained from these brain regions by using several centrifuge techniques. After measuring47 the basal adenylate cyclase activity, increasing amounts of Met-Enkephalin was added to the medium. Again the adenylate cyclase activities were measured. The basal measurements of the adenylate cyclase activity were found to be lower in the rats with hepatic encephalopathy. But the measurements in response to the increasing amount of Met-enkephalin addition didn't show any significant change in both groups.