Hepatik ensefalopatili hastalarda oksidatif stresin değerlendirilmesi
Evaluation of oxidative stress in hepatic encephalopaty
  1. Tez No: 281345
  2. Yazar: SAMİ BAHÇEBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT BAŞKOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Hepatik ensefalopati kendini çok farklı nörolojik semptomlarla belli eden karaciğer yetmezliğinin komplikasyonlarından biridir. Deneysel çalışmalarda hepatik ensefalopati patogenezinde oksidatif stresin önemli bir rol oynadığı gösterilmiştir. Bu çalışmada hepatik ensefalopatili hastalarda oksidatif stresin artıp-artmadığını araştırmayı amaçladık. Bu amaçla oksidatif stres (Total oksidan kapasite (TOS), 8-Hidroksideoksiguanozin (8-OHdG), ksantin oksidaz (XO), ileri oksidasyon protein ürünleri (AOPP), nitrik oksit (NO) ve tiyol ) ve antioksidan ( Süperoksit dismutaz (SOD),total antioksidan kapasite (TAS) ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) ) parametre düzeylerini araştırdık.Hastalar ve Yöntem: Haziran 2010-Mart 2011 tarihleri arasında hepatik ensefalopati tanısıyla gelen 30 hasta alındı. 8 hasta tedavi sırasında öldü. 31 sağlıklı kontrol grubu da çalışmaya dahil edildi. Tiyol, TAS, TOS, XO, GSH-Px, AOPP düzeyleri spektrofotometrik metot ile ölçüldü. NO, SOD ve 8-OHdG düzeyleri elisa metodu ile ölçüldü.Bulgular: Yaşayan hasta grubunda ölen gruba göre SOD değeri anlamlı olarak düşüktü (p=0.001).
Özet (Çeviri)
Aim: Hepatic encephalopaty which is the complication of hepatic failure manifests itself with various neurological symptoms. In experimental studies, it has been showed that oxidative stress plays an important role in the patogenesis of hepatic encephalopaty. In this study, we aimed to investigate the role of oxidative stress and whether it is increasing or not in hepatic encephalopaty. Therefore, we investigated the levels of the antioxidation(Total antioxidant status (TAS), superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GSH-Px) ) and oxidative stress (Total oxidant status (TOS),8-Hydroxydeoxyguanosine (8-OHdG), xanthine oxidase (XO), advanced oxidation protein products (AOPP), nitric oxide (NO) and thiol) parameters.Patıents and Methods: Between June 2010 and March 2009, 30 patients who were admitted to hospital with hepatic encephalopaty were recruited. 8 patients died in following the treatment. 31 healthy controls were recruited to the study. Thiol, TAS, TOS, XO, GSH-Px and AOPP levels were measured by the method of spectrophotometer. NO, SOD and 8-OHdG levels measured by the method of ELISA.Results: SOD levels were significantly lower in surviving group than dying group (p=0.001).