Suriye iç savaşının Türkiye'nin savunma sanayii politikalarına etkisi
The effect of the Syrian crisis on Turkey's defense industry policies
  1. Tez No: 795449
  2. Yazar: NURAY ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. BEGÜM ÇARDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı Suriye İç Savaşı'nın Türkiye'nin savunma sanayii politikalarını nasıl etkilediğine dair cevapların bulunması olarak nitelendirilebilinir. Türkiye'nin savunma sanayii politikalarının yapımında yer alan Milli Güvenlik Kurulu basın açıklamalarının ve Savunma Sanayii Başkanlığı'nın yayımladığı Stratejik Planların detaylı olarak incelenmesinin Suriye İç Savaşı'nın Türkiye'nin savunma sanayii politikalarına etkisinin anlaşılabilmesi için önem arz ettiği söylenebilir. Bu çalışma nitel araştırma deseninde tasarlanmış, betimsel içerik analizi ve tematik analiz kullanılmıştır. Veriler öncelikle kavramsallaştırılmış, sonrasında da ortaya çıkan kavramlar doğrultusunda veriyi anlamlı hale getiren temalar oluşturulmuştur. Oluşturulan temalar araştırmanın problem cümlesi doğrultusunda incelenmiştir. Belirlenen anahtar kelimeler yardımıyla öncelikli olarak genel temaların kullanım sıklığı belirlenmiş, sonrasında en sık kullanılan temalar göz önünde bulundurularak değerlendirmeler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma üç bölümden oluşmakta olup, birinci bölümde savunma politkasının tanımı, savunma politikalarına ilişkin teorik çerçeve, gelişmiş ülkelerde savunma politikalarına genel yaklaşım, Türkiye'de savunma politikalarına genel yaklaşım, savunma politikası ve savunma sanayii arasındaki ilişki ve Türkiye'nin savunma sanayii politikasının oluşumunda yer alan kurul, kurum ve kuruluşlara yer verilmiştir. İkinci bölümde ise Suriye İç Savaşı'nın 2011-2021 yılları arasındaki genel hatları ve Türkiye'nin düzenlediği sınır ötesi operasyonların değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Suriye İç Savaş'ının Türkiye'nin savunma sanayii politikalarıne etkisini gösteren temalar tespit edilmiş ve bazı değerlendirmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde ise Suriye İç Savaşı'nın Türkiye'nin savunma sanayi politikalarına etkisi değerlendirilmiştir. Çalışmanın kapsamı, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği tarafından 2011-2021 yılları arasında yayımlanan basın açıklamaları, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yayımlanan 2012-2016 tarihli Stratejik Plan ve 2017-2021 tarihli Stratejik Plan çerçevesinde oluşturulmuştur. İlgili dokümanların başlangıç yılının 2011 seçilmesinin temel nedeni Suriye iç savaşının başlangıç tarihi olmasıdır. Yapılan çalışmada TSK'nı yurt içinde üretilen ürünlerin ilk kez operasyonlarda kullandığı, test ettiği ve uluslararası pazarda ihracat kapasitesini arttırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study can be described as discovering answers to how and why the Syrian Civil War has affected Turkey's defense industry policies. It can be said that in-depth examination of the press releases of the National Security Council involved in the making of Turkey's defense industry policies and the Strategic Plans, which are published by the Defense Industry Presidency, are important in order to analyze the impact of the Syrian Civil War on Turkey's defense industry policies.This study was designed in a qualitative research design, descriptive content analysis and thematic analysis were used. The data were first conceptualized, and then themes that made the data meaningful were created in line with the emerging concepts. The themes created were examined in line with the problem statement of the research. With the help of the determined keywords, the frequency of use of general themes was determined first, and then evaluations were made by considering the most frequently used themes.In the first part of the study, the definition of defense policy, the theoretical framework of defense policies, the general approach to defense policies in developed countries, the general approach to defense policies in Turkey, the relationship between defense policy and the defense industry, and the organizations involved in the formation of Turkey's defense industry policy are given.In the second part of the study the general terms of the Syrian Civil War between 2011-2021 and the cross-border operations organized by Turkey were evaluated. In the third part of the study, the themes showing the effect of the Syrian Civil War on Turkey's defense industry policies were determined and some evaluations were made. In the conclusion part of the study, the effect of the Syrian Civil War on Turkey's defense industry policies has been evaluated. The scope of the study was formed within the framework of the press releases published by the General Secretariat of the National Security Council between 2011-2021, the Strategic Plan dated 2012-2016 published by the Presidency of Defense Industry of the Republic of Turkey and the Strategic Plan dated 2017-2021. The main reason why 2011 was chosen as the starting year of the relevant documents is that it is the start date of the Syrian civil war. In the study, it was concluded that Turkish Armed Forces used and tested its domestically produced products in operations for the first time and increased its export capacity in the international market.