Farklı klinik örneklerden izole edilen metikline dirençli staphylococcus aureus (MRSA) suşlarında pvl toksinin moleküler çalışması ve tespiti
Molecular study and detection of pvl toxin in methicllin resistant staphylococcus aureus (MRSA) strains isolated from different clinical samples
  1. Tez No: 795448
  2. Yazar: SAFAULDEEN ABDULKAREEM MOUSA MOUSA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA KARAHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAİNAB MOHAMMAD NSAIF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Staphylococcus aureus toksijenik bir bakteridir ve toksinlerin etkilerinden biri de antibiyotik etkinliğini bozmaktır. Panton-Valintine Lökosidin (PVL) toksini bakterinin virülans faktörlerinden biridir ve genellikle metisiline dirençli S. aureus (MRSA) izolatlarında görülür. MRSA hızlı bir şekilde tanımlanabilir. Hem tedavi hem de enfeksiyon kontrol politikasının uygulanması için kritik öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı, çeşitli klinik örneklerden MRSA izolatlarında PVL geninin sıklığına bakmak ve bunların antibiyotik duyarlılıklarını ve biyofilm oluşturma potansiyellerini araştırmaktı. Teşhisi doğrulamak için bakteri kültür morfolojisi ve biyokimyasal özelliklerin yanı sıra VITEK 2 kompakt sistemi kullanılarak tanındı. 150 örneğin 40'ında (%26,6) S. aureus izolatı tespit edildi. İzolatların antibiyotik duyarlılıklarına göre en yüksek dirence Metisilin (%100) sahipti, bunu Sefepim(%70), Azitromisin(%57,5) ve Sefoksitin(%55) izledi. İzolatlarda Rifampisin ve Kloramfenikola direnç görülmezken Vankomisinde %2,5, Gentamisinde %5 ve Meropenemde %17,5 direnç oranı görülmüştür. İzolatlar biyofilm üretme potansiyeline sahiptir. Doku kültürü plakası yaklaşımı, S. aureus izolatlarının sırasıyla %25, %65 ve %10'unun güçlü, orta ve zayıf biyofilm üreticileri olduğunu ortaya koydu. PVL genlerinin PCR tespiti, bu genin izolatların %85'inde mevcut olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Staphylococcus aureus is a toxigenic bacterium, and one of the toxins' effects is to impair antibiotic efficiency. PVL toxin is one of the bacteria's virulence factors, and it is usually seen in methicillin-resistant isolates of S. aureus. MRSA can be identified quickly. It is critical for both treatment and infection control policy implementation. The purpose of this study was to look at the frequency of the PVL gene in methicillin resistant S. aureus (MRSA) isolates from various clinical samples to investigate their antibiotic susceptibility and biofilm forming potential. To validate the diagnosis, the bacteria was recognized using culture morphology and biochemical features as well as the VITEK 2 compact system. S. aureus isolates were detected in 40 (26.6%) of 150 samples. The antibiotic susceptibility of the isolates revealed that Methicillin had the highest resistance (100%), followed by Cefepime (70%), Azithromycin (57.5%), and Cefoxitin (55%). Rifampicin and chloramphenicol resistance rates in the isolates were 0%, followed by Vancomycin (2.5%), Gentamycin (5%), and Meropenem (17.5%). The isolates have the potential to produce biofilms. The tissue culture plate approach revealed that 25%, 65%, and 10% of the S. aureus isolates were strong, moderate, and weak biofilm producers, respectively. PCR detection of PVL genes indicated that this gene was present in 85% of the isolates.