Romatoid artritli olgularda diz eklemindeki kronik persistan sinovitis tedavisinde y-90 silikatla radyonüklid sinovektomi uygulaması
Radionuclide synovectomy with y-90 silicate in the treatment of rheumatoid knee synovitis
- Tez No: 79546
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN ARAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Romatoid Artritli (RA) olgularda diz eklemindeki, nonsteroid antiinflamatuar ve antiromatizmal ilaç tedavisine dirençli kronik sinovitisin tedavisinde uygulanabilen cerrahi, kimyasal ve radyonüklid sinovektomi yöntemlerinden cerrahi ve kimyasal sinovektomi komplikasyonlarmın sık görülmesi ve tedavi başarı oranlarının düşük olması nedeniyle günümüzde yaygın olarak kullanılmamaktadır. Raydonüklid sinovektomi ise uygulanması kolay, tedavi etkinliği yüksek ve tekniğine uygun olarak uygulandığında yan etkisi az görüldüğü için kronik persistan sinovitis tedavisinde tercih edilen bir yöntemdir. Çalışmamızda RA'lı olgularda diz eklemindeki kronik persistan sinovitis tedavisinde Yttrium-90 silikatla radyonüklid sinovektomi tedavisinin etkinliğini ve tedaviye cevabın izlenmesinde Tc-99m MDP kemik sintigrafisi ve Tc-99m HIG sintigrafîsinin değerini araştırdık. Çalışmaya diz ekleminde kronik persistan sinovitisi olan yaş ortalaması 53.5±8.4 yıl (42-64) olan 13 kadın, 2 erkek toplam 15 olgu dahil edildi. İlaç tedavisine rağmen diz ekleminde devam eden sinovitisin süresi 1-15 yıl arasındaydı. Radyonüklid sinovektomi öncesi olguların tümüne rutin testlerle birlikte Tc-99m MDP 3 fazlı kemik sintigrafisi, Tc-99m HIG sintigrafisi yapıldı. 15 hastada toplam 24 diz eklemine her eklem için 5 mCi Y-90 silikat intraartiküler olarak uygulandı. Enjeksiyon sonrası eklem 3 gün immobilize edildi. Tedavi 56sonrası 3. ve 6.ayda hastalar kontrole çağrıldı. Her kontrolde objektif (eklemdeki effiizyon miktarı, hassasiyet, hareket açıklığı) ve sübjektif (visual analoga skala, ağrının şiddet derecesi) kriterlerle birlikte Tc-99m MDP 3 fazlı kemik sintigrafısi ve Tc-99m HIG sintigrafîsi tekrarlandı. Tedavi öncesi ve sonrası yapılan sintigrafîler kalitatif ve kantitatif olarak değerlendirildi, elde edilen sonuçlar objektif ve sübjektif kriterlerle karşılaştırıldı. 3.ay kontrollerinde 24 eklemin 9'unda çok iyi (%37.5), 5'inde iyi (%20.8), 8'inde orta (%33.3) cevap izlenirken 2 eklemde (%8.3) kötü yanıt saptandı. 6.ay kontrolleri yapılan 18 eklemin 7'sinde çok iyi (%38.8), 5'inde iyi (%27.7), 4'ünde orta (%22.2), 2'ünde kötü (%11.1) yanıt izlendi. Tedavi öncesi ve sonrası yapılan Tc-99m MDP kemik sintigrafîsi ve Tc-99m HIG sintigrafîsi kantitatif ve kalitatif olarak değerlendirildiğinde objektif ve sübjektif kriterlerle sintigrafî sonuçlan arasında uyumluluk tesbit edildi. Sonuç olarak RA'lı olgularda diz eklimindeki kronik persistan sinovitisin Y-90 silikatla tedavi edilebileceği ve bu tedavinin etkinliğinin takibinde objektif ve sübjektif kriterlerle birlikte kantitatif Tc-99m MDP kemik sintigrafîsi ve Tc-99m HIG sintigrafîsinin yararlı olacağı düşünüldü. 57
Özet (Çeviri)
SUMMARY Radionuclide synovectomy is a method of treatment in rheumatoid arthritis (RA) preferred because of easiness of application, high success of treatment and little chance of side effects. The aim of this work was to determine the therapeutic efficiency of radionuclide synovectomy in knee joints with chronic persistent synovitis which have been resistant to classical therapy techniques and use of MDP and HIG scintigraphies for the evaluation of results. The study covers 15 pts (13 F, 2 M: 42-64 years, mean: 53.5±8.4) with chronic persistent synovitis in a total of 24 knee joints. Duration of the synovitis ranged between 1-15 years. Three phase MDP bone scan and HIG whole body scan was applied to each patient before the intraarticular injection of 5 mCi Y-90 silicate which was followed by a 3 day immobilisation of the knee. 3 months and 6 months after the synovectomy MDP and HIG scans were taken and qualitatively and quantitatively evaluated together with objective (amount of effusion in the knee, sensitivity, movement) and subjective (visual analog scale, severity of the pain) criteria. In 3 months 9/24 (37.5%) joints showed a very good response, 5/24 joints good (20.8%), 8 mild (33.3%) and 2 showed no response (8.3%). 18 joints had the 6 months control. 7/18 showed very good response (38.8%), 5 good (27.7%), 4 mild (22.2%) and 2 showed no response (11.1%). Quantitative scintigraphic evaluation were in agreement with objective and subjective follow up criteria. It is concluded that chronic persistent synovitis in knee joints in Rheumatoid Arthritis can be successfully treated with Y-90 silicate and quantitative evaluation of MDP and HIG scintigraphies may be helpful in the assessment of treatment. 58