Ağır hemofilili olgularda head-us ve klinik skorlama ile eklem hasarının değerlendirilmesi
Evaluation of joint damage by head-us and clinical scoring in patients with severe hemophilia
  1. Tez No: 989550
  2. Yazar: EMİNE YILMAZ ORULLUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHRE KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematoloji, Child Health and Diseases, Hematology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Hemofili Erken Artropati tespiti adı verilen HEAD-US skoru son yıllarda hemofili hastalarında başarı ile uygulanmaktadır. HEAD-US sonuçları ile klinik skorlama HJHS, Petterson skorlama ve MRG skorlama sonuçları arasındaki ilişkiyi değerlendiren, artan sayıda araştırma bildirilmiştir. Buna karşılık HEAD-US skorlamasını klinisyenin mi yoksa radyologun mu kullanması konusunda yeterli sayıda araştırma olmadığından henüz bir uzlaşı yoktur. Romatologlar romatoid artritli hastaların eklemlerindeki hasarı US ile değerlendirme konusunda deneyimli olmalarına karşın, hemofili hastalarında eklem hasarını romatologun değerlendirdiği bir çalışma bulunmamaktadır. Biz de bu amaçla ağır hemofili tanılı hastalarda romatolog ve radyolog tarafından yapılan HEAD-US sonuçlarının karşılaştırmalı değerlendirmesini yapmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmamızda toplam 28 hemofili hastasının 56 diz, 56 dirsek ve 56 ayak bileği eklemi değerlendirmeye alındı. Tüm hastalar prospektif, longitudinal ve çift kör olarak 0. ayda daha önceden fizyoterapisten eğitim alan klinisyen (EY) tarafından eklem muayenesi yapılarak HJHS skorlaması yapıldıktan sonra, çift kör olarak radyologlar ve romatologlar tarafından HEAD-US yapılarak eklem hasarı değerlendirildi. Aynı hastaların 6. ayda klinisyen (EY) tarafından tekrar HJHS'i yapıldı, tekrar çift kör olarak aynı radyolog ve romatolog tarafından HEAD-US 64 yapılarak eklem hasarı skorlandı. Bu açıdan hastalar hem interobserver hem de intraobserver olacak şekilde farklı zaman dilimlerinde değerlendirilmiş oldu. Ağır tipte hemofili hastalığı olan hastaların iki HEAD-US değerlendirme arası eklem kanama sayıları, faktör düzeyleri, inhibitör varlığı, hedef eklemleri, yıllık kanama sayısı, hastane yatışı, dosya notlarından taranarak kaydedildi. Tüm istatistiksel analizler SPSS 15.0 (SPSS, Chicago, IL, USA) program kullanılarak yapıldı. Bulgular: Sağ dizde ve sağ ayak bileğinde 0. aydaki kanama oranı 6. ayda anlamlı olarak artmış olarak bulundu. Sağ ayak bileğindeki HJHS skora göre 0.aydaki eklemdeki hasar oranı 6. aya göre anlamlı artmıştır. (p<0,05) Diğer eklemlerde izlem ayları arasında kanama ve HJHS skoru açısından anlamlı fark bulunmamıştır. Radyologun ve romatologun her ikisininde 0.aydaki HEAD-US ile sağ ayak bileğindeki sinoviyal hipertrofi ve kemik hasarı skorlama puanları ile HJHS eklem skoru puanı arasında orta şiddette pozitif anlamlı korelasyon saptanmıştır. Radyologun 0.aydaki HEAD-US ile sağ ayak bileğindeki kıkırdak hasarı skorlama puanı ile HJHS eklem skoru puanı arasında yüksek oranda pozitif anlamlı korelasyon varken romatologların değerlendirilmesinde orta düzeyde korelasyon görülmüştür. Radyologun ve romatologun 0.aydaki HEAD-US ile sol ayak bileğindeki kıkırdak hasarı skorlama puanı ile HJHS eklem skoru puanı arasında orta şiddette pozitif anlamlı korelasyon saptandı. 65 Radyologun 0. ve 6. Aylardaki intraobserver uyumu orta (KW=0,34) ile mükemmel (Kw=0,84) arasında değişmekteyken, romatologların ise 0. ve 6. Aylardaki intraobserver uyumu orta (Kw=0,56) ile mükemmel (Kw=0,80) arasında değişmekteydi. Radyolog ve romatologun 0. Aylardaki interobserver uyumu orta (Kw=0,28-0,46) iken 6. Aydaki uyumu orta (Kw=0,35-0,56) idi. Sonuç: HEAD-US ile hemofilik artropatinin değerlendirilmesinde intraobserver uyumun interobserver uyumdan daha iyi olduğunu gösterilmiştir. Romatologlar hemofilik artropatinin erken saptanmasında radyologlar kadar aktif rol alabilirler.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The HEAD-US score, called Hemophilia Early Arthropathy Detection, has been successfully applied in hemophilia patients in recent years. An increasing number of studies have been reported evaluating the relationship between HEAD-US results and clinical scoring HJHS, Petterson scoring and MRI scoring results. On the other hand, there is no consensus yet as there is not enough research on whether the clinician or the radiologist should use the HEAD-US scoring. Although rheumatologists are experienced in evaluating joint damage with US in patients with rheumatoid arthritis, there is no study in which a rheumatologist evaluated joint damage in patients with hemophilia. For this purpose, we aimed to make a comparative evaluation of the results of HEAD-US performed by a rheumatologist and a radiologist in patients with severe hemophilia. Method: In our study, 56 knee, 56 elbow and 56 ankle joints of 28 hemophilia patients were evaluated. All patients were examined prospectively, longitudinally and double-blindly by a clinician (EY), who had previously received training from a physiotherapist, and after HJHS scoring was performed, joint damage was evaluated by double-blind radiologists and rheumatologists by performing HEAD-US. HJHS was performed again by the clinician (EY) of the same patients in the 6th month. Joint damage was scored by performing HEAD-US again by the same radiologist and rheumatologist, double-blindly. In this respect, patients were 67 evaluated in different time periods, both interobserver and intraobserver. The number of joint bleeding, factor levels, inhibitor presence, target joints, annual number of bleeding, hospitalization, and file notes of patients with severe hemophilia were recorded between two HEAD-US evaluations. All statistical analyzes were performed using the SPSS 15.0 (SPSS, Chicago, IL, USA) program. Results: The rate of bleeding in the right knee and right ankle at the 0th month was found to be significantly increased at the 6th month. According to the HJHS score in the right ankle, the rate of damage to the joint at 0 months increased significantly compared to the 6th month. (p<0.05) No significant difference was found in terms of bleeding and HJHS score between the follow-up months in other joints. A moderately positive and significant correlation was found between the synovial hypertrophy and bone damage scoring points in the right ankle and the HJHS joint score by HEAD-US at 0 months in both the radiologist and the rheumatologist. While there was a high positive and significant correlation between the radiologist's score of cartilage damage in the right ankle by HEAD-US at month 0 and the HJHS joint score, a moderate correlation was observed in the evaluation of rheumatologists. A moderately positive and significant correlation was found between the radiologist's and rheumatologist's score of cartilage damage in the left ankle and HJHS joint score by HEAD-US at 0 month. The intraobserver compliance of the radiologist at 0 and 6 months ranged from moderate (KW=0.34) to excellent (Kw=0.84), while the intraobserver compliance of the rheumatologists at 0 and 6 months was moderate (Kw=0.56) to excellent ( Kw=0.80). While the interobserver 68 compliance of the radiologist and rheumatologist at 0 months was moderate (Kw=0.28-0.46), the compliance at 6 months was moderate (Kw=0.35-0.56). Conclusion: It has been shown that intraobserver compliance is better than interobserver compliance in the evaluation of hemophilic arthropathy with HEAD-US. Rheumatologists can take an active role as radiologists in the early detection of hemophilic arthropathy.